Keraštuk – postup práce
Do stavby či rekonstrukce domu svépomocí se v poslední době pouští čím dál více lidí. Nebo firmu povolají na výstavbu hrubé stavby a zbytek obstarají sami. Hlavním důvodem je zejména značná úspora financí. Máte také aktuálně rozestavěno? Čeká vás na jaře příprava omítek a hledáte nejvhodnější přípravek? Pak se zkuste podívat na štukovou omítku Keraštuk. Práce s ní je velice snadná, přinášíme vám pro představu postup práce.
Co je Keraštuk?
Keraštuk (správným názvem Kerastuk) je pastovitá omítková směs (vyráběná firmou Sedlecký kaolin), určena k okamžitému použití. Existuje ve dvou variantách. Pro vnitřní tenkovrstvé omítky na betonovém pokladu a pro základní jádrové omítky se používá Kerastuk K. Na vnější omítky budete potřebovat Kerastuk V. Základem této omítkové směsi je:
– křemenný písek
– plavený kaolin
– vápno
– organické pojivo
Keraštuk seženete nejčastěji v plastových kbelících, a to v balení již od 8 kg. Na 1m2 budete potřebovat 2–3 kg omítkové směsi, pokud počítáme se souvislou tloušťkou vrstvy 1,5 mm. Lze ho používat v období, kdy teploty neklesají v omítané místnosti pod +5 stupňů Celsia, a to jak při práci, tak po dobu dalších 14 dnů.
Proč použít Keraštuk
Pokud si práce na domě děláte vesměs sami, je pro vás Kerastuk velmi dobrým řešením. Jeho použití je totiž velice snadné a rychlé, na rozdíl od sypkých omítek. Kromě toho mezi největší výhody patří:
– absence prachu a jiných nečistot
– rovnoměrná kvalita omítkové směsi
– to, že práci s ním zvládne bez obtíží jeden člověk
– praktické balení
Kerastuk je po zaschnutí bílý až šedobílý, je možné (ale není to nutné) ho dále natírat.
Keraštuk – postup práce
K tomu, abyste v domě pomocí Kerastuku vytvořili dokonalé omítky, musíte zajistit velmi dobrou kvalitu podkladu. To znamená podklad zbavit prachu, nečistot a nežádoucích výstupků, zacelit trhliny, odstranit staré omítky a nátěry (v případě rekonstrukce), popřípadě napenetrovat.
Štukování
Máte-li připraven podklad, můžete se vrhnout na samotné štukování. Nejprve si pomocí nástavce od vrtačky dokonale rozmíchejte omítkovou směs. Nanášejte ji ručně ocelovým hladítkem. Jakmile Kerastuk lehce zaschne, plstěným hladítkem omítku vyrovnejte. Výsledná tloušťka by se měla pohybovat mezi 2-5 mm. Po vyštukování je potřeba nechat omítku vyschnout, a to přirozeně a plynule, bez umělého zvyšování teploty nebo vytváření průvanu. Pokud máte v plánu omítku dále natírat, je to možné až po jejím důkladném vyzrání, tedy za 4-6 týdnů.
zdroj obrázku: Wikipedia