Take a fresh look at your lifestyle.

Kdy stříhat okrasné trávy

Máte na zahradě okrasné trávy a nevíte, zda je lepší stříhat je před nástupem zimy, nebo raději až s příchodem jara? Odpověď je jednoduchá. Všechny okrasné trávy potřebují být jednou ročně zbaveny suchých částí. A právě období pozdní zimy a brzkého jara je tím správným obdobím. Důvodů, proč zbavovat okrasné trávy suchých částí právě v uvedeném období je několik. Pojďme se s nimi blíže seznámit.

Než se do stříhání okrasných trav pustíte

Nejdůležitějším pravidlem při pěstování okrasných trav je odstraňovat každý rok na jaře staré listy:

  • Proso prutnaté

    stálezeleným okrasným trávám není potřeba listy zcela ostříhat, obvykle stačí vyčesat z trsů trav suché čepele (ovsík, ostřice, metlice, smělek kostřava …);

  • zatahujícím se druhům okrasných trav každý rok nadzemní část zcela zasychá a pro jejich pěkný vzhled v následující sezoně je nezbytné sestříhat (nůžky) nebo osekat (křovinořez) trsy několik centimetrů nad zemí. Nejlepším termínem je předjaří – březen. Pokud tak u těchto druhů okrasných trav, jichž se ořez týká, neučiníte, nové výhonky budou mít problém s prorůstáním. Staré odumřelé části pak v takových rostlinách budou dominovat.
  • Na větších plochách, které jsou osázené jen hlubokokořenícími trávami je možné i každoroční řízené vypalování.

Proč nestříhat okrasné trávy na podzim

Pokud okrasné trávy sestřihnete už na podzim, riskujeme, že se do nechráněných trsů (trávy mají dutá stébla) dostanou zimní srážky, voda proteče hluboko dolů a trsy vyhnijí zevnitř, často až k bázi. Navíc se ochudíte o zimní eleganci suchých trav na zahradě. Trávy proto vždy na zimu jen svažte (pokud jsou stébla dost dlouhá) a stříhejte až na jaře.

Před samotným řezem okrasných trav pečlivě zkontrolujte nástroje. Musí být dokonale ostré. Ať jde o pilky nože či nůžky. S tupými nástroji totiž uděláte více škody než užitku.

Zimní údržba okrasných trav

  • Zvolíte-li na dané stanoviště vhodné okrasné trávy, není nutná žádná zimní údržba.
  • Některé pestrobarevné kultivary (rod Carex) nebo stálezelené kultivary umístěné na slunci je dobré na zimu přistínit, aby ostré zimní slunce nespálilo listy těchto trav.
  • V případě, že jste se pustili do pěstování druhů a odrůd teplomilných okrasných trav, které nejsou v našich podmínkách zcela mrazuvzdorné,  před zimou je svažte, nastelte listím a zakryjte fólií.

Údržba starších okrasných trav na jaře

U starších okrasných trav může věkem docházet k odumírání středních částí trsů. Nezoufejte, i tyto trávy je možno zachránit. Rostliny vyryjte z půdy, rozdělte je nožem nebo ostrým rýčem tak, abyste odstranili odumřelou centrální část. Zdravé části znovu vysaďte. Rostliny dobře zalijte. Tímto způsobem můžete dělit zejména trsnaté trávy. Můžete tak však ošetřovat i výběžkaté druhy okrasných trav.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.