Take a fresh look at your lifestyle.

Kdy sklízet cibuli

Pro dobrou skladovatelnost cibule je třeba vystihnout správný čas sklizně, dobře ji ošetřit a zvolit optimální podmínky pro uskladnění. Mezi nejčastější pěstované druhy patří cibule kuchyňská a cibule šalotka.

Cibule kuchyňská (Allium cepa) – sklizeň

Cibule kuchyňská dozrává, když její nať začíná zasychat v krčku, listy postupně žloutnou a klesají k zemi. Ze sklizní začínáme v období, kdy je cibule řádně zatažená, to znamená vyzrálá. V praxi se obvykle začíná se sběrem v době, kdy je polehlá jedna třetina až jedna polovina natě cibulového záhonu nebo políčka.

Proč je nutné sklízet cibuli ve správný okamžik

  • Předčasně sklizená cibule se špatně dosušuje. 
  • Když se sběr opozdí, úroda se sice zvýší, ale zvýší se i ztráty, zejména v průběhu skladování důsledkem většího výskytu skladových chorob. Jedním z dalších zdrojů zhoršení zdravotního stavu cibule je při opožděném sklizni odumřelá nať, která je velmi dobrou živnou půdou pro různé houbové choroby. Nemoci snadno prorůstají krček cibule a takto způsobené škody se projevují zejména v průběhu skladování. 
  • Při zvlášť opožděném sklizni mohou vyrůstat nové kořeny, podobně i za deštivého počasí. Ztěžuje to nejen vlastní sklizeň, ale má i velmi nepříznivý vliv na zdravotní stav cibule. 

Než začneme se sklizní cibule, je třeba se orientačně přesvědčit (vytažením několika cibulí), zda mají správně zatažený krček a zda jsou slupky opravdu pevné

Cibule se sklízí ručně nebo pomocí mechanizačních prostředků

  • Ručně se sklízí vytahováním za nať, pak se nechá několik dní ležet v řadách, aby se prosušila (což však záleží na počasí). 
  • Při deštivém počasí se musí dříve sbíraná cibule dosušit. Při dosušování vždy pečlivě sledujeme teplotu, vlhkost a pečlivě větráme. Podmínkou je, abychom cibuli uložili na jakékoliv rošty. Rošty umožňují proudění vzduchu. Vrstva uložené cibule musí být rovnoměrná. Dosoušet cibuli můžeme studeným vnějším (vhodnější je předehřátý) vzduchem teplým 30 stupňů Celsia.
  • .Maximální teplota vzduchu má může dosáhnout 45 stupňů Celsia. Vlhkost vzduchu nesmí být však vyšší než 65 %. Dosoušení při vyšší teplotě a vlhkosti mohou vznikat na šupinách skvrny a cibule se hůře vybarvuje. Uloženou cibuli je možné dosoušet vháněním vzduchu ventilátorem. 

Cibule šalotka (Allium ascalonicum) – sklizeň 

Šalotku v zahrádkách a na malých plochách sklízíme tak, že polehlé rostliny mírně podryjeme a potom je jednu po druhé posbíráme. Není dobré, pokud se nechá nať příliš zaschnout. Šalotka se pak špatně ze země vybírá. A také proto, že cibulky se začnou rozpadat, obnovuje se tvorba kořínků a růstu. Tím se snižuje kvalita a skladovatelnost. Šalotka se nejlépe dosušuje za teplého, slunného počasí pod lehkým přístřeškem v období cca 4 týdnů. Po vysušení je třeba šalotku ručně očistit.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.