Take a fresh look at your lifestyle.

Kdy se škůdci bojovat a kdy přizvat zkušené deratizátory?

Lidé si často myslí, že se veškerých domácích škůdců snadno a levně zbaví sami. Některé z nich, jako jsou například komáři nebo potravinoví moli, opravdu můžete zlikvidovat svépomocí. Na vosy, sršně, potkany nebo třeba krysy už ale nestačíte. Ve většině případů je proto potřeba pozvat si na pomoc odbornou firmu. Poradíme vám, které škůdce vyhubíte sami a kdy raději kontaktovat zkušené deratizátory.

Myslíte si, že hlodavci vyhledávají pouze kanály, stoky nebo špinavá skladiště? Nebo jste přesvědčení, že hmyz se vaší perfektně uklizené domácnosti obloukem vyhne? V tom případě jste na omylu. Tito škůdci už dávno nejsou pouze záležitostí neuklizených domácností a temných zákoutí, můžete si je naopak do bytu nechtěně přivézt z dovolené nebo je nalákat na špatně uskladněné potraviny. Jak s nimi účinně a co nejrychleji zatočit?

Hubení nevítaných návštěvníků svépomocí

Pokud se chcete do boje s domácími škůdci pustit sami, můžete vyzkoušet několik osvědčených rad a přípravků. Nejprve byste se ale měli zaměřit na úklid domácnosti, protože hygiena hraje při likvidaci hmyzu a hlodavců hlavní roli.

Co můžete udělat sami?

 • Pravidelně uklízejte celou domácnost
 • Pořiďte si uzavíratelný koš s víkem
 • Pravidelně vynášejte veškeré odpadky
 • Důkladně uklízejte toalety a potrubí
 • Potraviny skladujte v uzavíratelných nádobách
 • Nikdy nenechávejte v bytě volně otevřené tekutiny
 • Do oken a ventilačních otvorů si pořiďte sítě
 • Utěsněte všechny škvíry a mezery
 • Pravidelně perte pelíšky domácích mazlíčků a jejich hračky
 • Nábytek a oblečení z druhé ruky vždy pečlivě kontrolujte
 • Oblečení uschovávejte v suchu a čistotě

Téměř každá drogerie nebo samoobsluha má k dispozici také sortiment volně dostupných přípravků, které slouží k likvidaci nezvaných návštěvníků. Většinou se používají různé chemické prostředky, odpařovače, nástrahy a lapače, které škůdce zapudí nebo rovnou zahubí. S takovými přípravky ale buďte opatrní. Často můžete situaci akorát zhoršit, škůdce vyrušit a ohrozit navíc i své zdraví.

Odborná likvidace domácích škůdců

Pokud vás trápí dotěrný hmyz nebo se u vás doma přemnožili hlodavci, ve většině případů je nejlepším řešením kontaktovat odbornou firmu, která na místo vyšle zkušené pracovníky. Ti prohlédnou zasažený objekt, zhodnotí situaci a navrhnou nejlepší způsob, jak se škůdců co nejrychleji zbavit. Zároveň vše provádí diskrétně a dbají také na bezpečnost.

Likvidace hlodavců za účelem ochrany lidského zdraví a majetku se odborně nazývá deratizace. Jedná se o proces hubení škůdců, jako jsou potkani, krysy, myši, kuny nebo hraboši. Kromě obytných prostor se nejčastěji provádí v různých skladech, provozovnách a hospodářských staveních, někdy ale musí odborníci zasahovat i ve volné přírodě. Využívají k tomu různé metody:

 • Mechanická deratizace – pomocí různých pastí a technických prostředků
 • Chemická deratizace – pomocí speciálních jedů s názvem rodenticidy
 • Deratizace dalšími způsoby – rozšířením chorob nebo pomocí přirozených nepřátel

Ačkoli pro hubení hmyzu lidé často také používají pojem deratizace, správný termín je dezinsekce. Ta zahrnuje soubor metod a prostředků určených k likvidaci nevítaných hmyzích návštěvníků a dalších členovců. Zaměřuje se především na škůdce, kteří žijí v bezprostřední blízkosti lidských obydlí, jako jsou například vosy, včely, sršně, štěnice, blechy nebo mravenci. Odborníci mají opět k dispozici různé metody:

 • Mechanická dezinsekce – pomocí důkladného úklidu, pastí a lapačů
 • Fyzikální dezinsekce – pomocí různých druhů záření, vysoké teploty či elektrického proudu
 • Chemická dezinsekce – pomocí aplikace různých druhů insekticidů
 • Biologická dezinsekce – využití přirozené mezidruhové predace

Hmyzí návštěva v kuchyni

Přestěhovali se do vaší kuchyně mravenci nebo vám ve spíži poletují moli? S těmito škůdci si můžete poradit sami, platí na ně babské rady i přípravky zakoupené v drogerii. Vyhubit potravinové moly můžete například díky mololapkám, které nevítané návštěvníky snadno pochytají. Dostupné jsou také speciální pasti s obsahem vábící látky, kam se moli přilepí.

Co pomáhá při invazi mravenců? Pokud se chcete řídit radami babiček, zkuste potřít okenní rámy zubní pastou, vytřete podlahu vodou s octem nebo do mravenčích cestiček nasypte prášek do pečiva, pálivou papriku či sůl. Vyplatí se také dobře utěsnit všechna okna a skladovat potraviny v uzavíratelných dózách. Mravence můžete dále vypudit i pomocí speciálních nástrah, dýmovnic, sprejů, prášků či granulí. Pokud ani tyto přípravky nezaberou, kontaktujte odbornou pomoc.

Na potkany a krysy sami nestačíte

Hlodavci obecně představují velký problém, rychle se totiž množí, přenášejí různé infekční choroby, znehodnocují potraviny a ničí vše, na co přijdou. Lidé k jejich likvidaci často používají volně dostupné jedy, pasti, granule či prášky. Ty ovšem obsahují velmi nízké množství účinné látky a hlodavce usmrtí až za několik dní. Navíc si musíte vždy dávat pozor, aby se k nim nedostaly vaše děti nebo domácí mazlíčci.

Pokud chcete zlikvidovat myši, krysy nebo potkany rychle a bezpečně, obraťte se raději na odborníky. Deratizační firma k vám urychleně pošle zkušeného pracovníka, který důkladně prověří zasažený objekt a odhalí veškerá riziková místa, kudy se k vám hlodavci dostávají. K samotnému hubení škůdců poté využívají staničky se speciální návnadou, která škůdce přiláká a zlikviduje.

Krysa

Jak vyzrát na štěnice?

Našli jste pod postelí nebo za nábytkem štěnice? Také tento nepříjemný hmyz, který se přes den schovává v úkrytech a v noci saje lidskou krev, je odolný proti většině volně dostupných přípravků. S obyčejnými insekticidy z drogerie můžete štěnice akorát vyrušit a zanést si je tak i do ostatních místností či vedlejších bytů. Na hubení štěnic si proto raději pozvěte odborníky, kteří aplikují speciální postřik a problém tak za vás rychle a účinně vyřeší.

Hubení vos, včel a sršňů nechte odborníkům

Pokud vaši domácí pohodu ohrožuje roj včel, vosí hnízdo nebo přemnožené sršně, zapomeňte na osvědčené rady a přípravky a místo toho okamžitě kontaktujte profesionální firmu. Tito nevítaní hmyzí společníci jsou totiž velice nebezpeční, jejich píchnutí vám může způsobit nepříjemnou bolest a pro alergiky může být dokonce smrtelné.

Ačkoliv se mnozí lidé domnívají, že likvidaci včel, vos a sršňů zvládnou sami, jakýkoliv neodborný zásah do jejich hnízda představuje zbytečné riziko a může skončit katastrofou. Pokud si na tuto práci pozvete odborníky, nebudete litovat. Zkušení pracovníci dbají na bezpečnost a k hubení hmyzu používají speciální insekticidní postřiky, návnady a lapače. Jednorázový zásah většinou provádí večer nebo brzo ráno, kdy jsou včely, vosy i sršně méně aktivní.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.