Take a fresh look at your lifestyle.

Kdy se sklízí krmná řepa

Krmná řepa je dvouletou plodinou, která se však využívá již po prvním roce, a to kvůli kořenu, který rostlina vytváří ještě před květem. Tento kořen je zdrojem vysoce energetického, chutného a dobře stravitelného krmiva, a je oblíbenou složkou potravy skotu či ovcí. Kromě toho se krmná řepa využívá i pro výrobu bioetanolu či jako tržní plodina. Ačkoliv je pak blízkou příbuznou více známé cukrové řepy, má svá charakteristická specifika, které je při snaze zvýšit výnos z jejího pěstování dobré znát.

Krmná řepa je náchylná na řadu vnějších faktorů

Nejvhodnějším prostředím pro pěstování krmné řepy jsou lehké a středně těžké půdy s volným odtokem vody – ve vlhkých či těžkých půdách se jí příliš nedaří a sklizeň z tohoto typu hlíny jí může způsobit značné škody. Půda by také měla být vápněna na pH 7,0 a vzhledem k riziku výskytu parazitů, nemocí či plevelné řepy by se měla na jednom poli pěstovat nejčastěji jednou za tři roky.

Pozor na přemnožení plevele či škůdců

S plevelem si nejlépe poradíte pomocí reziduálních a kontaktních herbicidů, případně lze použít i meziřádkové kypřiče. Největším problémem v tomto ohledu je plevelná řepa, která plodině konkuruje a snižuje její výnosy. Zbavit se jí můžete ručním vytrháváním či okopáváním traktorem. Z pohledu škůdců představuje největší hrozbu háďátko řepné, ale také mnohonožky, blešivci či někteří zástupci blanokřídlých.

Jak ochránit úrodu před nemocemi

Je třeba dávat pozor i na virová onemocnění, například rizománii, která napadá kořeny, případně listové choroby (rez řepná, větevnatka, atd.). Choroby sazenic jsou do značné míry kontrolovány použitím fungicidních přípravků na ošetření osiva. Listové choroby pak mohou vyžadovat ošetření fungicidy koncem léta a začátkem podzimu, pěstitelé by však měli dbát především na již zmíněné intervaly mezi jednotlivými sadbami a sklizněmi.

Hnojení krmné řepy je jednoduché, je však třeba dodržet pár pravidel

Krmná řepa je poměrně náročná na živiny. Základním hnojivem je zemědělská sůl, které by se mělo na všech půdách s výjimkou rašelinných a bahnitých aplikovat a zapravit do půdy přibližně 400 kg/ha, a to nejméně dva týdny před setím. V této době je také vhodné obohatit půdu superfosfátem a potašem. Máte-li přístup k chlévskému hnoji, bude krmná řepa na vašem záhonku skutečně prosperovat. Před samotným hnojením je však dobré zjistit si obsah živin v samotné půdě (především dusíku, síry a hořčíku), aby nehrozilo přehnojení.

Vše, co potřebujete vědět o sklizni

Sklizeň krmné řepy se obvykle provádí v listopadu nebo prosinci. Odrůdy s nízkým obsahem sušiny a vysokým podílem kořenů nad zemí lze sklízet pomocí vrchních nebo listových sklízečů, s nimiž se dají získat relativně čisté kořeny použitelné pro krmení. Odrůdy s vyšším obsahem sušiny určené pro pozdější použití se lépe sklízí specializovanými sklízeči (např. na cukrovou řepu), přičemž před skladováním je možná budete muset očistit.

Krmná řepa

Po sklizení úrody nezapomeňte na správné skladování

Krmnou řepu lze krátkodobě skladovat nezakrytou na betonovém podkladu, ale dlouhodobé skladování vyžaduje pečlivější zacházení. V případě klecových úložných prostor byste měli udržovat teplotu v rozmezí 3 až 6 °C – vyhněte se tedy přebytečného zahřívání i mrazu. Vhodným podkladem je i slaměná podestýlka či plastová fólie s dostatečným prostorem pro odvětrávání.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.