Take a fresh look at your lifestyle.

Kavyl péřovitý – pěstování

Kavyl (Stipa), tedy ozdobná tráva, ozdobí zahradu jedinečným způsobem. Jak ho pěstovat, aby se mu u vás dařilo?

Původ kavylu

Kavyl (Stipa) je rod z čeledi lipnicovitých (Poaceae), který zahrnuje více než 300 převážně vytrvalých druhů. Přirozeným stanovištěm kavylu jsou skalnaté svahy ve stepích, prériích a tundrách mírného a teplého pásma. Některé druhy, jako např. kavyl vousatý (Stipa barbata) a kavyl vláskovitý (Stipa capillata), mají svůj původ ve střední Evropě.

Kavyl péřovitý – Stipa tenuissima

Okrasné trávy rodu Stipa mají různé české přezdívky. Říká se jim luční víly, andělská tráva, koňský ocas nebo andělské vlasy. Všechny názvy jsou výstižné.

Vzhled a růst kavylu

Kavyl tvoří obvykle husté, zaoblené trsy. Listy jsou velmi tenké, obvykle zespodu chlupaté, za sucha mají tendenci se kroutit. Nejnápadnější jsou jemné květní laty, které se při sebemenším vánku jemně pohupují sem a tam. Kavyl kvete zhruba od července do září. Barva květů se v závislosti na druhu a odrůdě mění od bílé přes stříbřitou až po nažloutlou. 

  • Mezi nejmenší druhy patří kavyl Ivanův (Stipa pennata) s výškou 25 až 50 cm. 
kavyl Ivanův (Stipa pennata)
  • Naproti tomu kavyl obrovský (Stipa gigantea) dosahuje výšky až 200 cm.  

Přestože je kavyl vytrvalá tráva, některé druhy jsou poměrně krátkověké. Mnohé druhy se na zahradě udržují samovýsevem.

Kavyl péřovitý – Stipa tenuissima

Kavyl péřovitý (Stipa tenuissima) je 50 centimetrů vysoká, velmi nenáročná rostlina, která miluje slunné a suché polohy. Odolná tráva s velmi hustými a jemnými listy je atraktivní po celý rok. Stříbrná až bělavá květenství se objevují v červnu a červenci. Jde o plně mrazuvzdornou rostlinu. Pochází z jihozápadní části USA, Mexika a jižní Ameriky.

Kavyl – poloha a půda

Na zahradě se kavylu nejlépe daří v dobře propustné, lehké půdě na otevřeném a slunném stanovišti. 

Kavyl – výsadba

Pro všechny druhy kavylu se doporučuje výsadba na jaře. Pokud je to možné, vysazujte kavyl s velkým kořenovým balem, aby se snáze ujal. Dbejte také na to, abyste v okolí kavylu (blízko něj) nevysazovali jiné bujně rostoucí rostliny.

Kavyl – tipy pro péči

Obecně platí, že kavyl je na péči nenáročný a vzhledem k nízkým nárokům na stanoviště nevyžaduje žádnou další zálivku ani přihnojování. Nejvhodnější doba pro radikální sestřih je březen.

Zimní ochrana

V zimě je dobré kavyl chránit před mrazem lehkým přikrytím listím a chvojím. Také kavyl pěstovaný v nádobách obvykle potřebují zimní ochranu.

Množení kavylu

Kavyl se nejlépe množí výsevem, nikoliv dělením jako mnoho jiných okrasných trav, protože vegetativně množené rostliny jsou méně vitální. Většina druhů se stejně šíří samovýsevem.

Nemoci a škůdci kavylu

Při vysoké vlhkosti půdy má kavyl tendenci u báze zahnívat. Jinak jsou vesměs všechny okrasné trávy odolné vůči chorobám a škůdcům rostlin.

Různé druhy kavylu se doporučuje vysazovat ve větších skupinách. Když kvetou, vypadají se svými jemnými listy jako vlnící se moře

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.