Take a fresh look at your lifestyle.

Kapková závlaha svépomocí

A zase tu máme tropická vedra. Zahrádkářům nezbývá nic jiného, než běhat s konvemi ráno i večer, případně zalévat hadicí. Ti chytřejší si však pořídí kapkovou závlahu – šetří čas a hlavně vodu (voda se dostane jen ke kořenům rostlin). Navíc kapkový systém díky elektronickému zařízení zajistí zavlažování rostlin i v době nepřítomnosti zahrádkářů. Třeba během dovolené.

Kapková závlaha jako stavebnicový systém

Kapkovou závlahu si můžete představit jako stavebnicový systém. Tento systém je možno koupit jako hotový produkt, nebo si můžete pořídit jednotlivé komponenty a sestavit je sami podle svých potřeb a možností. Pokud se rozhodnete pro kapkovou závlahu svépomocí, budete si moci kdykoliv soupravu rozšířit dokoupením dalších dílů.

Co je kapková závlaha

Kapkovou závlahou je vedena voda od zdroje hadicí a rozvody prakticky ke každé rostlině. Dírkami pomalu kape voda přímo ke kořenům rostliny. Nedochází tak k zavlažování míst, která jsou holá, na nichž nic neroste. Tím se významně ušetří voda, která by se jinak zbytečně vypařila, vsákla nebo odtekla. Zavlažováním kapkovou závlahou se půda se na patřičných místech pouze stejnoměrně a jemně provlhčí.

Systém kapkové závlahy je možno použít jak pro živý plot, tak pro cílené zavlažování jednotlivých rostlin (včetně rostlin v květináčích). Vybrané záhonky je možno dokonce kropit malými postřikovači, které budou napojeny na potrubí kapkové závlahy.

Zdroj napájení kapkové závlahy

  • Vodovodní kohoutek (nejlepší varianta) – stálý tlak vody z vodovodního řadu).
  • Studna – je potřeba minimálně jednoduché zahradní čerpadlo (cca do 3000 l/h). Důležité je, aby do trubek proudila pouze čistá voda. V opačném případě je třeba vodu předem filtrovat, aby se neucpávaly trysky a nezkracovala životnost celého systému.
  • Barel se spádovou vodou – o tom raději ani neuvažujte!!! Fungovalo by to pouze v případě, že byste dokázali barel umístit minimálně do výšky 12 metrů nad zemí.

Pokud jde o reduktor tlaku vody, jako nejlepší se jeví napojit ho na hadici až v místě, kde začne kapková závlaha. V opačném případě by se tlak vody mohl příliš snížit už během cesty od kohoutku.

Další možné komponenty kapkové závlahy

  • Řadové kapače – pro květiny v truhlících.
  • Koncové kapače – pro živé ploty.
  • Zavlažovací trysky – pro užitkové zahrady.
  • Mlhové trysky – pro skleníky.
  • Přimíchávač hnojiva – umísťuje se na začátek systému.
  • Zavlažovací hodiny – můžete si nastavit kdy budete zavlažovat, jak často a jak dlouho.
  • Půdní čidla – automatické systémy k vyhodnocování vlhkosti půdy. Díky těmto čidlům se po dešti kropení nespustí.

Co s kapkovou závlahou před zimou?

Výhodou kapkové závlahy je to, že ji nemusíte na zimu uklízet. Může být na zahradě umístěna celoročně. Ovšem ne na místech, kde budete na podzim kypřit záhony. V tom případě je třeba systém rozebrat a uložit. Nikdy však nenechávejte venku zavlažovací hodiny. O ty byste přes zimu určitě přišli.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.