Kam vyhodit CD či VHS kazety?
Všichni víme, do kterých kontejnerů patří PET lahve, vyřazené časopisy nebo sklenice od okurek. Kam ale vyhodit CD či VHS kazety? Na tyto vyřazené předměty, z nichž jsme si ještě před pár lety pouštěli hudbu nebo přehrávali video, běžně sběrné nádoby neexistují. Jakým způsobem je tedy můžeme recyklovat?
CD a VHS kazety: Složitá recyklace
Někteří lidé házejí použité CD nosiče a VHS kazety do žlutých kontejnerů na plasty. I když by to mohlo být na první pohled logické, tyto předměty k plastům rozhodně nepatří. Pokud pro CD nebo VHS kazety nemáte doma už žádné využití, anebo je nedarujete někomu, komu by se ještě hodily, musíte důkladněji popřemýšlet nad jejich recyklací.
Videokazety: Celkem 3 druhy materiálu
V případě VHS kazet nejde o předměty, které jsou vyrobeny pouze plastu. Tyto videokazety obsahují celkem tři složky. A to plastové pouzdro, pásky a kotouče a nakonec kov v podobě šroubků, osiček a pružinek.
Když budete chtít VHS kazetu recyklovat, nejprve se ji pokuste rozebrat. Její plastové pouzdro patří do kontejneru na plast, šroubky, osičky a pružinky pak dejte do sběrné nádoby na kov.
Problémové magnetické pásky
Velký problém však budete mít s recyklací pásek a kotoučů, které se nacházejí ve vnitřní části VHS kazety. Jelikož videokazety patří (stejně jako audiokazety) k magnetickým záznamovým médiím, jejich magnetický pásek obsahuje řadu kovů. Některé z nich jsou dokonce toxické, jako například chróm.
Magnetickou pásku a kotouč od videokazety tak nemůžete recyklovat. Tento materiál patří do kontejneru na směsný odpad – tedy do obyčejné popelnice.
Když videokazeta nejde rozebrat
Když vám VHS kazeta nepůjde rozebrat, budete to mít s její recyklací mnohem těžší. Zavítejte nejprve na sběrný dvůr ve vaší obci, možná zde budou mít speciální nádobu určenou k recyklaci video- i audiokazet. Jestli ale tuto nádobu na sběrném dvoře nenajdete, nezbývá vám nic jiného, než celou VHS kazetu bohužel vyhodit do popelnice.
Kam vyhodit CD
Jako tomu bylo u VHS kazet, tak i v případě recyklace starých CD se musíme potýkat se stejným problémem. Jde opět o nesourodost materiálů, ze kterých je toto médium vyrobeno. Kompaktní disky, ať už CD nebo DVD, se totiž skládají z plastové a kovové vrstvy, které jsou k sobě slisovány velmi pevně.
Sběrné boxy „Zelená firma“
Ani stará CD, o kterých víte, že je už nevyužijete, rozhodně nevyhazujte do žlutých kontejnerů na plast. Staré, nepotřebné nosiče můžete třeba v obchodech, na sběrných dvorech nebo na obecních či městských úřadech odkládat do sběrných boxů s logem „Zelená firma“.
Tyto malé kontejnery jsou určeny na sběr baterií a elektroodpadu, házet do nich můžete i stará CD nebo DVD.
Společnost provozující tyto sběrné boxy následně CD vytřídí a předá je zpracovateli. Zpracovatel v případě CD oddělí kovovou a plastovou vrstvu. Tyto materiály pak použije k jejich druhotnému zpracování.