Take a fresh look at your lifestyle.

Kam patří krabice od mléka? Máte několik možností

Třídění odpadu bývá někdy pořádně tvrdým oříškem. A v případě krabic od mléka to platí dvojnásobně. Všichni z nás tápou, zda bychom tento obal určený k recyklaci měli dávat do plastu, papíru, nebo dokonce kovového odpadu. Kam tedy krabice od mléka skutečně patří?

Krabice od mléka jako nápojový karton

Krabice od mléka se spolu s obaly od džusů nebo třeba stolního vína řadí k nápojovým kartonům. Vzhledem k tomu, že jsou nápojové kartony plněny trvanlivými nebo pasterizovanými potravinami, musí  tomu odpovídat také jejich složení.

Nápojové kartony měly využití už začátkem 20. století. Jako první si je nechal v USA roku 1915 patentovat John van Womer. Jeho vynález rozhodně nenechal velké americké společnosti bez povšimnutí. Mléko se tak v USA začalo plnit do nápojových kartonů už v roce 1930.

Víte, že? Výroba nápojových kartonů má negativní vliv na přírodu. Při výrobě tohoto typu obalového materiálu se totiž uvolňují chemikálie ITX (isopropyl thioxynthon). V roce 2006 na tuto skutečnost reagovala společnost Tetra Pak, vyrábějící právě nápojové kartony, a používání ITX snížila.

Šest vrstev z papíru, polyethylenu a hliníku

Krabice od trvanlivého mléka, které prošlo pasterizací, má celkem šest vrstev. Jednu vrstvu tvoří papír, čtyři vrstvy polyethylen a jednu vrstvu hliník. Tento obal se tedy skládá z různorodých materiálů, čemuž odpovídá také speciální způsob jeho recyklace.

Kontejnery na nápojové kartony

Do jakého odpadu tedy krabice od mléka patří? Na řadě míst České republiky máte k dispozici oranžové kontejnery, které jsou určeny na nápojové kartony. Krabice od mléka proto odevzdávejte ideálně právě sem.

Krabice od mléka a další nápojové kartony následně putují z oranžových kontejnerů do papíren. Využívají se zde kvůli vysokému obsahu kvalitního papíru. Recyklované krabice od mléka nacházejí využití také ve stavebnictví. Lisují se z nich totiž izolační desky.

Co dělat, když oranžový kontejner chybí

Pokud ve vaší lokalitě oranžový kontejner chybí, informujte se na městském či obecním úřadě, jak máte krabice od mléka třídit. V mnoha lokalitách totiž lidé mohou házet krabice od mléka a další nápojové kartony buď do modrých kontejnerů na papír, nebo do žlutých kontejnerů na plast. Nápojové kartony jsou odsud vytříděny až dodatečně.

Tip: Krabice od mléka můžete recyklovat také doma. Nařežte je na malé kousky a uložte na váš zahradní kompost.

Využití prázdné krabice od mléka

Prázdné krabice od mléka však nemusíte házet jenom do oranžových, popřípadě žlutých či modrý kontejnerů. Pokud jste kreativní, nechte si je doma jako základní materiál pro výrobu DIY věcí. Jakým způsobem tedy můžete krabice od mléka ještě využít? Třeba k výrobě:

  • originální peněženky,
  • zavinovacího penálu,
  • krmítka nebo ptačí budky pro ptáčky,
  • lampionu nebo lucerničky
  • nebo pasti na slimáky, což během léta ocení zvlášť zahrádkáři.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.