Take a fresh look at your lifestyle.

Jiskření v mikrovlnce: Čím je způsobeno?

V současné době je mikrovlnná trouba nezbytným pomocníkem každé české domácnosti. Tento kuchyňský elektrospotřebič slouží zejména k ohřevu jídla, případně k přípravě hrnkových knedlíků nebo sladkých dezertů. Jelikož je mikrovlnka používána neustále, určitě jste se už setkali s tím, že v ní jiskřilo. Proč ale k jiskření v mikrovlnce dochází a může vás tento jev něčím ohrozit?

Odraz mikrovln od vodivých materiálů

Mikrovlny mají tu vlastnost, že se odráží od všech vodivých materiálů. Při tomto odrážení dochází také k jiskření. Určitě jste si tohoto jevu všimli, když jste ohřívali pokrmy v mikrovlnné troubě například v talíři s pozlaceným dekorem. Pokud jste po jiskření spotřebič okamžitě vypnuli a talíř s jídlem ihned vydělali ven, udělali jste nejlépe, co jste mohli.

V případě jiskření mikrovlnky hrozí totiž velké nebezpečí zničení tohoto elektrospotřebiče. Mnohdy může dokonce dojít až k požáru. Do mikrovlnné trouby proto nikdy nevkládejte ani další vodivé kovové předměty. Patří k nim:

  • alobalová fólie
  • nádobí s kovovými součástmi
  • talíře a hrnky s pozlaceným nebo postříbřeným dekorem

Materiál vhodný do mikrovlnky

Do mikrovlnné trouby dávejte pouze nádoby, které jsou nekovové, nenasákavé, mechanicky a tepelně odolné a také zdravotně nezávadné. Těmito materiály by měly mikrovlny procházet bez toho, aniž by je ohřívaly.

Používat tak můžete především nádoby z keramiky, skla, varného skla či porcelánu. Do mikrovlnky může vkládat také některé nádoby z plastu. Tyto plastové nádoby však na sobě musí mít označení, že jsou vhodné pro mikrovlnný ohřev.

Jiskření v mikrovlnce při běžném ohřevu

jiskření v mikrovlnce však může docházet i během běžného ohřevu jídla i tehdy, když do spotřebiče vkládáte pouze nádobí z vhodného materiálu. Jestliže v mikrovlnce viditelně jiskření v prostoru ohřevu (a nikoliv v prostoru elektroniky, která je zakrytá), máte možnost jednoduché nápravy.

Mikrovlnnou troubu se pokuste dokonale vyčistit, jiskření v mikrovlnce totiž mohou způsobovat také nečistoty. Zaměřte se zejména na krytku zářiče, kterou najdete na boku a která je kryta slídou nebo laminátem.

V případě, že na této krytce ulpí nečistoty z ohřívaného jídla, právě tyto nečistoty způsobují zkrat pro mikrovlny, a proto dochází také k jiskření.

Jak vyčistit mikrovlnnou troubu

Abyste z mikrovlnné trouby odstranili všechny nečistoty, které jsou možným zdrojem jiskření, vytřete ji důkladně hadříkem namočeným v teplé jarové vodě. Do jarové vody můžete přidat také několik kapek klasického octu, díky čemuž vnitřní část mikrovlnky také dokonale dezinfikujete.

Nakonec pečlivě očistěte slídovou či laminátovou krytku zářiče. Odšroubujte ji z vnitřní části mikrovlnné trouby, opatrně z jejích obou stran seškrabte nečistoty, umyjte ji v jarové vodě a nechte uschnout.

Tip: Pokud je slídová či laminátová krytka zářiče poškozená, vyměňte ji za novou. Tyto krytky seženete například na internetovém bazaru nebo ve sběrném dvoře.

Oprava mikrovlnky ve specializovaném servisu

V případě, že jste vnitřní část mikrovlnné trouby dokonale vyčistili, a přesto stále dochází k jiskření, máte poslední možnost. Obrátit se na specializovaný servis, kde zjistí přesnou závadu a kde se vaši mikrovlnku pokusí opravit.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.