Jetel inkarnát – pěstování
Jetel inkarnát či jetel nachový (Trifolium incarnatum) z čeledi bobovitých je původní v jižní a západní Evropě a v oblasti Středozemního moře. V současnosti se vyskytuje téměř po celé Evropě (kromě nejsevernějších oblastí). Druhotně je jetel inkarnát rozšířen i na Azorách, v Severní Americe, jižní Africe a Austrálii. Na naše území byl zavlečen, občas zplaňuje.
Obsah článku
Jetel inkarnát – popis rostliny
Jetel inkarnát je jednoletá, vzácně dvouletá nebo ozimá jetelovina. Je charakteristický výraznou červenou barvou květů.
- Stonky rostou spíše horizontálně, kořenový krček zůstává na povrchu půdy. Stonek je většinou přímý, 0,20 – 0,50 m dlouhý, ochlupený, jednoduchý až bohatě větvený.
- Listy jsou hustě ochlupené, řapíkaté, trojčetné. Spodní listy vyrůstají na dlouhých stopkách. Výše nasazené listy mají stopky krátké. Lístky jsou kulaté až široce vejčité. Palístky jsou velké, blanité, řídce ochlupené.
- Květenstvím je vejčitá až válcovitá hlávka dlouhá 15 – 40(60) mm a široká 12 – 20 mm. Stopka květenství je hustě chlupatá. Jednotlivé květy jsou 13 – 16 mm dlouhé, přisedlé, sytě karmínové, kalich je hustě ochlupený. Kvete od května do srpna. (Existují také formy jetele inkarnátu s růžovými nebo smetanovými květy. Tyto formy se však příliš neosvědčily, protože snadno vymrzají.)
- Plodem je jednosemenný lusk se středně velkými až velkými, světle rezavohnědými semeny.
Roste v teplejších, sušších oblastech na úrodnějších půdách (v řepné a v kukuřičné výrobní oblasti). Nesnáší holomrazy ani dlouhotrvající sněhovou pokrývku. Najdeme ji i na okrajích polí, luk a silničních komunikací.
Jetel inkarnát v polním hospodářství
U nás se jetel inkarnát vysévá už od 19. století. Kvůli nižší produkci (12 – 30 t.ha-1 čerstvé hmoty) ve srovnání s jetelem luční (35 – 45 t.ha-1 čerstvé hmoty) se používá především jako zelené hnojivo pod brambory nebo kukuřici. Je výbornou předplodinou.
Vysévá se od jara obvykle do 20. srpna do krycí plodiny (žito, oves, jarní ječmen) do řádků od sebe vzdálených 125 mm a do hloubky 10 – 25 mm. Při jarním výsevu se vyvíjí rychle, ale sečení poskytne asi o měsíc později a snižuje se i jeho výnos. Je součástí tzv. Landsberské směsky: vikev panonská (30 – 40 kg osiva na 1 ha) + jílek mnohokvětý (12 – 15 kg osiva na 1 ha) + jetel inkarnát (20 kg osiva na 1 ha).
- Jetel inkarnát je možno využít pro 2 – 3 seče.
- Po sobě je nesnášenlivý, proto ho v osevních postupech zařazujeme až po 5 – 6 letech.
- Na jaře poskytuje zelené krmivo dříve než ostatní jeteloviny.
- Kvalita píce i produkce jsou u jetele inkarnátu průměrné až dobré, pěstuje se však většinou v směskách, jako monokultura jen výjimečně.
- Na osivo se porosty zakládají v srpnu do řádků 250 mm a sklízí se kombajnem ve fázi 80 % zhnědnutí hlávek. Produkce osiva je 400 – 4000 kg.ha-1.
Pro Českou republiku jsou k dispozici 2 odrůdy – Kardinál a Alberobello. V katalogu odrůd zemědělských rostlinných druhů je zapsáno 36 odrůd jetele inkarnátu.
Jetel inkarnát – zelené hnojení a medonosná rostlina
Jetel inkarnát je bohatým zdrojem dusíku, protože má tato rostlina výjimečnou schopnost tento prvek fixovat. Zlepšuje strukturu půdy, obohacuje ji o biomasu. Dobře odolává chladu. Osvědčuje se jako zelené hnojení především pod okopaniny (je velmi dobrou meziplodinou před sázením předklíčených brambor), na zelené hnojení se uplatňuje i v zelinářských osevních postupech. Výsev se provádí v III – VI / IX – X.
- Po dvou měsících od vyklíčení vysetou parcelu posekáme – sekání: VI – IX.
- Po asi dvou dnech proschnutí masu zapracujeme do země.
Jetel nachový je vynikající medonosnou plodinou, navíc skvěle odpuzuje běláska zelného.
Dobrý den,
děkuji vám za užitečné informace z Vašeho článku. Uvažuji o tomto zeleném hnojivu po sklizni brambor.
Co by se stalo, kdybych plodinu po odkvětu neposekal a tato by na podzim vysemenila? Lze její vyklíčení kvalitním zrytím zamezit (hloubka rytí 25 – 30cm)? Děkuji za odpověď. A omlouvám se, jsem naprostý agro-amatér.
S podravem – Radek N