Take a fresh look at your lifestyle.

Jak zvýšit tržní hodnotu nemovitosti?

Vlastníte byt či rodinný dům a přemýšlíte, jak s ním naložit? Pakliže v něm nehodláte bydlet, můžete ho prodat nebo také pronajmout. Ať se rozhodnete tak či tak, budete muset zvážit případné investice, aby vaše nemovitost „obstála“. Ne však každá investice se vyplatí a váš byt či rodinný dům opravdu zhodnotí. Záleží totiž především na lokalitě, ale také na rozloze, stavu a velikosti. Investice 500 tisíc korun do rekonstrukce velkého bytu v centru Prahy se každopádně vyplatí, avšak stejná investice do menšího bytu na okraji “Horní Dolní” už je diskutabilní.

Které úpravy váš byt zhodnotí nejlépe?

Z vlastní zkušenosti vám mohu doporučit jednoznačně začít s vyzděním bytového jádra. Koupelna či toaleta z umakartu není oblíbená ani u milovníků retra a většinu kupujících či podnájemníků odradí. Nutné je však podotknout, že pokud se pustíte do zdění jádra a modernizace koupelny a WC, čeká vás pravděpodobně i předělávka kuchyně.

U většiny původních bytů je kuchyňská linka připevněna právě na onu umakartovou příčku. Chcete-li rekonstrukcí zvýšit hodnotu bytu, tak je nutné si uvědomit, že se nesmí jednat jen o kosmetické úpravy. Na druhém místě, po koupelně a WC, váš byt spolehlivě zhodnotí rekonstrukce kuchyně. Pokud chcete byt ihned prodat, nekupujte drahé značkové spotřebiče. Jejich hodnotu většinou kupci neocení. Výjimkou může být snad, jen pokud by se jednalo o prodej bytu v Praze, ale musí to být ten již zmíněný lukrativní byt v centru Prahy. Váš byt většinou nejlépe zhodnotí hezká klasická montovaná kuchyň. Ano. U standardních bytů je vždy lepší preferovat především účelnost.

prodej bytu v Praze

Investovat do rekonstrukce bytu v centru Prahy se vyplatí, významně zhodnotí vaši nemovitost.

Jaké jsou základní investice do rodinného domu?

Zde musíte být dvojnásobně opatrní. Ne vždy je nutné se pouštět do kompletní rekonstrukce. Každý zkušený realitní makléř vám řekne v rámci svých realitních služeb, že dobré jsou především úpravy, kterými se zvýší funkčnost nemovitosti. Pokud zatéká na půdu, dejte vyměnit střešní tašky, staré topení nahraďte centrálním vytápěním nebo alespoň vyměňte špatně fungující radiátory za nové.

Doporučuji investovat především do menších oprav. Kapající vodovodní baterie nepůsobí dobře, stejně tak nedovírající se dveře, prasklé kachličky a osvětlení v podobě lustrů po babičce. Nechte také opravit všechny tekoucí trubky a nahraďte staré kryty zásuvek novými. Je dobré také přidat další obytný prostor v podobě půdy, kterou jste doposud používali jako skladiště.

A ještě jeden tip. Udělejte generální úklid. Dům určený k prodeji či pronájmu se musí blýskat, jako by byl nový. Umyjte důkladně okna, vyleštěte zrcadla a vše chromové. V koupelně vyměňte silikonová těsnění kolem vany, umyvadel a sprchového koutu. Odstraňte stopy po vodním kameni a naleštěte podlahy. V místnostech zanechte pouze funkční nábytek. Prostor se opticky zvětší a bude působit vzdušněji. Zaměřte se i na okolí domu.

realitní makléř

Zkušený realitní makléř vám poradí v rámci svých služeb s rozsahem rekonstrukce tak, aby byla co nejefektivnější.

Dnes je v kurzu i úspora energií

Energie jsou v současnosti čím dál tím dražší, a tak mnoho lidí přihlíží při koupi bytu nebo při jeho pronájmu, v jakém stavu jsou okna a zdali je dům zateplen. V běžném panelovém či činžovním domě jsou nová plastová okna dobrou investicí, která byt spolehlivě zhodnotí.

A co naopak tržní hodnotu bytů nezvýší? Vymalování stěn bytu, pokud zrovna nejsou otlučené, výměna zachovalého nábytku nebo instalace do nové podlahy, zvláště pak krytin. Zde bývá problém, že se těžko trefíte do vkusu nových majitelů.

Každopádně veškeré investice vždy dělejte s rozvahou a vždy si říkejte, že jejich hlavním účelem je zvýšit tržní hodnotu nemovitosti.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.