Take a fresh look at your lifestyle.

Jak změřit vlhkost dřeva?

Zima už je za dveřmi a řada lidí se navíc vzhledem k ekonomické a bezpečnostní situaci poohlíží po takových způsobech vytápění svých domovů, které je alespoň částečně uchrání před stále rostoucími cenami energií. Často se potom obracejí k tomu nejklasičtějšímu palivu: ke dřevu. Dřevo je ale nutné používat správně, v opačném případě riskujeme zbytečně vysoké náklady či poškození kamen.

Dřevo

Proč musí být dřevo suché?

Dřevo na topení nemusí být profesionálně naštípané, rozhodně bude ale záležet na jeho uskladnění. To je zcela zásadní pro to, aby obsahovalo co nejméně vody. Vlhké dřevo při topení kouří a jeho spalování vede ke vzniku dehtu. Díky tomu se zanáší nejen kamna, ale také komín. Výsledkem jsou potom náklady navíc. Řešení je prosté: netopit vlhkým dřevem. Jak ale takové vlhké dřevo poznat?

Zjišťujeme vlhkost dřeva

Obsah vody ve dřevě lze určit různými způsoby, samozřejmě s různou mírou přesnosti. K tomu, abychom poznali, jestli můžeme dát polínko do kamen, ale žádné extra přesné měření nepotřebujeme, takže používat můžeme všechny způsoby. Jaké možnosti tedy máme?

Digitální vlhkoměr

Stav vlhkosti vašeho dřeva na topení lze zjistit s pomocí digitálního vlhkoměru. Kapesní přístroj, který lze nosit vždy při ruce, rychle prozradí aktuální stav vašeho dřeva. Princip je snadný, ocelové hroty se zapíchnou do dřeva pod kůru a přístroj na základě měření odporu určí vlhkost.

V případě, že zmíněné ocelové hroty nelze do tvrdého dřeva prakticky ani zapíchnout, je to pro vás pozitivní vzkaz. Čím hůře lze totiž hroty do dřeva zasunout, tím lépe je dřevo vysušeno. Mnohdy ovšem ale zdání klame a poleno, které je suché na samém povrchu, nemusí být dostatečně suché uvnitř, proto pokus s digitálním vlhkoměrem provádějte pouze uvnitř rozštípnutého polínka.

Vážení dřeva

Prosušení jednotlivých polen lze zjistit i podle jejich váhy, resp. její změny v čase váhy. Čím budou vaše polena sušší, tím méně vody budou polena obsahovat, a tedy i méně vážit. Polena s nižší váhou obsahují vždy méně vody. Pokud se úbytek hmotnosti zcela zastaví i když jsou polena uskladněna v suchu, jen to jen důkaz, že se z něj nemá voda jak dál odpařit, resp. polena jsou dobře vysušená a mohou putovat do kamen.

Zahrajte si na polínka

Existuje i další způsob zjišťování obsahu vodu v polínku. Jeho výhodou je, že k němu nepotřebujete žádný přístroj ani váhu. Nevýhodou je fakt, že je k jeho použití třeba poměrně velkých zkušeností. Funguje to tak, že polena, která neobsahují žádnou vodu jsou lehká a dá se na ně i hrát, resp. tlučením dvou polen o sebe vzniká specifický zvonkový zvuk. S určitou porcí zkušeností lze tak obsah vody ve dřevě možné určit jen na základě zvuku.

Skladování dřeva je základ

 Měření vlhkosti dřeva je důležité, ale k tomu, abychom se dobrali požadovaných hodnot, je třeba dřevo především dobře skladovat. Podíl vody, která se uvnitř polena nachází, se odvíjí i od stáří dřeva. Například u čerstvého dřeva tvoří voda až polovinu hmotnosti a je tedy jasné, že je potřeba jej sušit.

Uskladnit dřevo v domácích podmínkách ale není vždy jednoduché. Většina majitelů domů se zahradou proto volí cestu pergol, či jiných střešních přístřešků. Přístup vzduchu či venkovní teploty nejsou ale mnohdy ideální.

Sychravé počasí, vlhký vzduch, padající mlha i přívalové deště často hatí plány, jak dřevo rychle nasušit. Dřevo, které je potřeba nechat proschnout, také neuschne hned. Je to vždy otázka času. Nemluvíme zde přitom však o době v řádu několika týdnů. Pokud chceme, aby vaše dřevo bylo skutečně suché, je potřeba ho nechat sušit minimálně přes celý rok, spíše déle.

Závěrem

Obsah vody v otopném dřevu je velice důležitý a je třeba se na něj soustředit. Tato pozornost má několik rovin. V první řadě je nutné jej dobře skladovat, ale stejně tak je potřeba jeho vlhkost průběžně kontrolovat a do kamen dávat jen takové dřevo, které splňuje požadavky. Pokud to nebudeme činit, riskujeme, že si zničíme kamna a díky významně nižší výhřevnosti mokrého dřeva utratíme za topení dřevem více, než kolik by bylo nutné.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.