Take a fresh look at your lifestyle.

Jak změkčit vodu? Zkuste následující tipy

Odebíráte měkkou, nebo tvrdou vodu? Pokud vám doma z kohoutku teče tvrdá voda, měli byste z této skutečnosti vyvodit všechna rizika, které vám hrozí. A to hlavně zhoršená kvalita kůže a vlasů a rovněž snížená účinnost a životnost některých elektrospotřebičů, které jsou v pravidelném kontaktu s vodou. Jak byste tedy měli tvrdou vodu změkčit, aby nedocházelo k těmto problémům?

Co způsobuje tvrdá voda

Teče vám doma z kohoutku tvrdá voda? Pak jistě víte, že tento typ vody obsahuje velké množství minerálů, a to především vápník a hořčík. Právě tyto minerály dodávají vodě její charakteristickou chuť.

Proč by se ale měla tvrdá voda změkčovat? Není vědecky prokázáno, že by tvrdá voda způsobovala zdravotní problémy. Co je ale jisté, snižuje životnost elektrospotřebičů, které s ní přicházejí do styku, neboť se v nich ve větší míře usazuje vodní kámen.

Tvrdá voda tak ve větší míře zanechává usazeniny třeba v kávovarech, varných konvicích, pračkách či myčkách a způsobuje skvrny či mapy na obkladech, dlažbě nebo sklu. To ale není všechno.

Snížená účinnost pračky a myčky

Pokud je na tvrdou vodu napojena vaše pračka nebo myčka, výrazně se snižuje jejich účinnost. Do pračky totiž musíte dát mnohem více pracího prášku, abyste dosáhli podobného účinku, jako když byste prali v měkké vodě. V případě myčky pak můžete na nádobí, zvláště na sklenicích, vidět výrazné minerální skvrny způsobené právě tvrdou vodou.

Víte, že? Tvrdá voda ovlivňuje také stav naší kůže a vlasů. Tento typ vody je při mytí zatěžuje, výsledkem čehož je suchá kůže a lámavé, třepící se vlasy.

Jak poznat tvrdost vody

K určení toho, jaká voda vám teče doma z kohoutku, vám plně dostačuje testovací proužek k určení tvrdosti vody. Tento papírek ponořte na 1 sekundu do vody, která má méně než 30 stupňů Celsia. Poté proužek z vody vyjměte a oklepejte.

Na barevné stupnici papírku, který reaguje na vodní kámen rozpuštěný ve vodě, se následně ukáže, zda máte velmi tvrdou, tvrdou, středně tvrdou, měkkou či velmi měkkou vodu.

Tip:  Rovněž si můžete zkusit test mýdlem. Pokud mýdlo pění hodně, máte měkkou vodu. Pokud málo, jedná se o vodu tvrdou.

Jak změkčit tvrdou vodu: Systémové řešení

Pokud se vám tedy na testovacím proužku zobrazilo, že máte velmi tvrdou, tvrdou či středně tvrdou vodu, měli byste přistoupit k jejímu změkčení. Máte v zásadě několik možností. To první je pořídit si přímo speciální změkčovač vody jako systémové řešení v rámci celého domu.

Tento větší elektrický přístroj se napojuje přímo v místě vstupu vody do nemovitosti. Pomocí soli tak změkčuje všechnu užitnou vodu, která proudí do domu. Během změkčování se k solné směsi přichytí částice vápníku a hořčíku, které jsou následně odplaveny do odpadu.

Dílčí řešení změkčení vody

Změkčování vody předchozím způsobem je finančně náročnější záležitostí. Změkčit vodu můžete i mnohem levněji a to skutečně tam, kde potřebujete. Jak si počínat?

  • Tvrdou vodu změkčíte jejím pouhým převařením.
  • Použijte jedlou sodu: 2 čajové lžičky rozmíchejte v 10 litrech studené vody. Poté vyčkejte, až se vytvoří usazenina.
  • Ke změkčení tvrdé vody můžete použít také filtrační konvici.
  • Při mytí nádobí v myčce použijte speciální změkčující sůl nebo obyčejný ocet.
  • Při praní prádla v pračce použijte na místo aviváže ocet.
  • Do elektrospotřebičů, které jsou v permanentním kontaktu s vodou (především pračky, myčky nebo kávovary), můžete nainstalovat také speciální filtry, které změkčuji tvrdou vodu.
  • Co se týče koupelny, přímo na hlavici sprchy namontujte speciální filtr na tvrdou vodu.
Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.