Take a fresh look at your lifestyle.

Jak zazimovat vinnou révu

Pěstujete vinnou révu? Zima už je za dveřmi a vy si nevíte rady, jak ji správně zazimovat, aby nás mohla v dalším roce opět obdarovat svými kulatými bobulemi. Podívejte se na několik rad, jak ji správně zazimovat, abychom se mohli zase těšit na bohatou úrodu.

Kdy zazimovat

Než vinnou révu zazimujeme, je třeba nejprve připravit keř k dalším úkonům, které se provádějí již po sklizni. Nejlepší období pro přípravy na zazimování révy je měsíc říjen. Je třeba především počkat, až opadne poslední lístek, pak je možné se vrhnout na podzimní péči o vinnou révu.

Vinná réva

Příprava keře

Nejprve keř očistíme tak, že odstraníme neplodné části, díky nimž dochází k zahuštění. Děláme to proto, že tyto části rostliny jsou pro další úrodu naprosto zbytečné a berou sílu plodným částem. Keř tak nemá dostatek síly pro růst kvalitních plodů.

Je třeba se také zaměřit na zálistky, neboli fazochy, které se nacházejí v paždí listů, je nutné takzvaným vylamováním také odstranit. Příprava je důležitá z toho důvodu, aby keř do zimy zesílil a odolal tuhým mrazům.

Závlaha vinné révy

Pokud zjistíme, že je keř díky suchu poškozený, je nutné ho pořádně zavlažit. Keř se tak zvládne do zimy vzpamatovat a na jaře znovu krásně zezelená.

Hnojení vinné révy

Na podzim můžete také dopřát hroznovému vínu živiny v podobě hnojiva, kterým může být kompost, nebo také hnůj. Dodá keři potřebné živiny.

Odolnější odrůdy

V případě, že pochází naše odrůda vína z našich středoevropských podmínek, přečká zimu prakticky bez zazimování. Jen očistíme, v případě nutnosti zavlažíme a nemusíme se o nic starat.

Vinná réva se umí dobře adaptovat v zimním období procesem, v němž dochází k přeměně škrobů na cukry a tím dochází k ochraně před mrazy. Tato přeměna začíná v době, kdy teplota klesne už pod 5 °C. Dalšími látkami, které se postarají o to, aby vinná réva nezmrzla jsou obsažené proteiny a aminokyseliny, díky nimž není bod mrazu na rostlině tak vysoký a nedochází k šíření námrazy.

Vinná réva

Méně odolné odrůdy

Odrůdy, které jsou zvyklé na teplé podnebí raději po očištění ještě zazimujeme. Zahrneme hlínou a plodné části zajistíme fólií. Někdo balí do tvrdého papíru, ale to se příliš nedoporučuje z toho důvodu, že jakmile naprší, nebo nasněží, voda natažená v papíru zmrzne a zanechá to pak na keři fatální následky. Osvědčila se tedy bublinková fólie, nebo rozříznuté PET lahve.

Podzimní zazimování mladých rostlin

Pokud máte vinnou révu, kterou jste vysadili na jaře, je nutné zkontrolovat, kolik narostla do podzimu. Podle toho pak bude probíhat podzimní řez. Nejprve rostlinu seřízneme ve výšce cca 150 cm nad zemí a následně pokud budou postranní šlahouny delší než 60 cm a ostatní šlahouny pokrátíme tak, aby byly zachovány dva pupeny. Kolem keříku shrneme listí a naopak nahrneme čerstvou zeminu, nebo kompost ke kořenům tak, abychom zakryli očka ve spodní části rostliny.

Následně si připravíme směs obsahující 10 % roztoku draselno-hořečnatého hnojiva a vápenatého mléka, kterým provedeme postřik větví a také půdy. Než tak učiníme, zjistíme si, jaký druh půdy byl použit pro pěstování vinné révy. V případě, že je hroznové víno vysazeno do jiné, než lehké nebo střední půdy, mohli bychom spíše keříku uškodit.

Na co si dát pozor

Nejdůležitější je nezapomenout z jara odstranit všechna opatření, kterými jsme vinnou révu zazimovali. Pak by se totiž lehce stalo to, že by se předčasně probudila k životu a začala nám rašit. To ovšem nechceme a tak je třeba na to dávat pozor.

I u odolnějších odrůd je třeba si dát pozor na to, aby nedošlo k poškození mrazem. Je třeba se zaměřit na kořenový systém. V případě, že nám rostlinka nezakořenila dostatečně hluboko, je náchylnější na mrazy a může pak dojít k jejímu úhynu. V tomto případě je nutné pro jistotou zahrnout keř nad kořeny hlínou a tím je ochránit před mrazy.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.