Take a fresh look at your lifestyle.

Jak zazdít geberit

Rekonstruovali jste koupelnu či toaletu a vaše nové závěsné WC je úspěšně napojeno na geberit? Pak zbývá jen jeho obezdívka a nejspíš i obložení. Obojí můžete hravě zvládnout i svépomocí, a to s vhodným materiálem i za jedno dopoledne.

Co přesně je geberit

WCGeberit je podomítkový splachovací modul pro závěsné wc či bidet. S jeho pomocí můžete stisknutím tlačítka na stěně jednoduše spláchnout, přičemž viditelně není na vašem WC přítomen žádný zásobník na vodu. Jeho instalaci obvykle zajišťuje instalatérská firma, v případě zájmu ale i toto podle návodu zvládnete svépomocí.

Co budete potřebovat k zazdění geberitu

Pokud jste se rozhodli pro zazdívání geberitu svépomocí a zrovna se chystáte do stavebnin nebo hobby marketu pro potřebný materiál, pak se ujistěte, že máte na seznamu: tvárnice (například Ytong), cementové lepidlo, plstěný pás nebo vlnitou lepenku, metr, tužku, kbelík, vodováhu, zednickou lžíci, pilu na tvárnice a vrtačku.

Jak ho zazdít

Dříve, než začnete se zazdíváním geberitu, obalte vodovodní potrubí tepelnou izolací a odpadní potrubí plstěným pásem či vlnitou lepenkou. Díky tomuto opatření máte jistotu, že při zazdívání nepoškodíte montážní prvky. Pak už můžete začít se zazdíváním, ideálně pomocí lehkých tvárnic, které usnadňují práci, zdění s nimi je přesnější a snadno si z nich nařežete i menší potřebné dílce. Pokud ale dáváte přednost klasickým cihlám, nebo je prostě máte zrovna k dispozici, samozřejmě vám nic nebrání v jejich použití. Připravte se ale na obtížnější vyřezávání děr, které v obezdívce musí být k tomu, aby byl možné později na geberit napojit mísu. Spodní díl přitom nezapomeňte opravdu pevně podezdít, aby byla konstrukce stabilní.

Při zdění geberitu byste měli nejprve vyzdít část pod geberitem a okolo něj zhruba do šíře konstrukce. Poté vzniklou obezdívku přezděte tvárnicemi o šířce okolo pěti centimetrů. Místo Ytongu můžete na tuto přezdívku použít také sádrokarton. Výška konstrukce přitom nemusí být do stropu, naopak, vhodné je zakončit obezdívku nad geberitem a vytvořit tak praktickou poličku. Pokud si chcete ušetřit práci při obkládání, volte výšku obezdívky podle rozměru kachliček tak, abyste obklad později nemuseli řezat. –ideální míru můžete samozřejmě ale dozdít i dodatečně.

Rozhodně však při zdění neořezávejte vyčnívající plastovou stěnu okénka. Na ni totiž budete montovat splachovací tlačítko. Zároveň netvořte příliš tlusté přezdění – museli byste pak zbytečně nakupovat prodlužovací kusy pro připojení WC.

Proč se zazdívá

Zazdívání geberitu je hlavně otázkou estetiky. Nikdo se přece nechce koukat na vnitřnosti splachovacího systému, který je určen pro instalaci do zdi. Obkládání obezdívky je pak věcí praktičnosti, kdy kachličky se samozřejmě daleko snáze omývají a tedy udržují hygienicky čisté.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.