Jak zateplit fasádu
Rozhodli jste se konečně zateplit fasádu? Očekáváte od toho hlavně úsporu za energie a tak se chcete do zateplování pustit co nejdříve? Je to zajisté dobrý nápad. Vhodné zateplení fasády dokáže snížit vaše účty za teplo i o 50%. Jak tedy zateplit fasádu? Jaké materiály se používají? Co nesmíte před zateplováním opomenout?
Zateplení fasády – na co myslet
Zateplování rodinných domů se v posledních letech provádí stále častěji. Je to logické, při dnešních stále rostoucích cenách energie chce každý nějakým způsobem ušetřit. A zateplení fasády je investice dlouhodobá, která může přinést ovace. Zateplují se domy všech typů a také stáří. A právě u starých budov může nastat problém s vlhkostí.
Potýká-li se váš dům s vlhkostí, bude nutné ji ještě před zateplováním odstranit, nebo alespoň snížit na nutné minimum. V takovémto případě se do zateplování nepouštějte sami. Nechte si poradit od odborníků, jakým způsobem snížit vlhkost, a jaké materiály potom na izolaci použít.
Jak zateplit fasádu polystyrenem
K zateplování fasády se již mnoho let používá klasický pěnový polystyren, označuje se EPS. Pro účely izolací se prodává ve fasádních deskách. Polystyren je velice dobře cenově dostupný, výborně se s ním pracuje, je lehký a má velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti. Proto stále není překonán, ačkoli na trhu je mnoho alternativních, i přírodních materiálů, určených k zateplování budov. Polystyren bohužel ekologický není. Navíc je hořlavý, takže v některých případech ho není možné vůbec použít.
Další materiály na zateplení
Jak bylo řečeno výše, na zateplení fasády lze použít i jiné materiály, než je polystyren. V některých případech je to dokonce žádané, zejména tam, kde jsou nebo mohou být problémy s vlhkostí. Pak se uplatňují desky z minerální vlny, dá se použít i foukaná izolace z celulózy. Zateplovat fasádu můžete i technickým konopím, deskami ze lnu, dřevovláknitými deskami nebo různými rohožemi z rákosu.
Jakou tloušťku použít?
Nedá se jen tak konkrétně říct, jakou sílu izolačního materiálu byste měli použít. To opravdu záleží na konkrétní stavbě, skladbě zdiva a podobně. Nicméně se alespoň obecně dá doporučit. Pro cihlovou zeď o tloušťce 30-45 centimetrů se doporučuje minimální tloušťka izolačního materiálu alespoň 16 cm. Takový nejnižší strop, který vám již dokáže uspořit energie, se nachází již v rozmezí 8-10 cm.