Take a fresh look at your lifestyle.

Jak zařídit garsonku

Garsoniéra bývá často prvním bytem, do kterého se stěhujeme od rodičů. Nebo je to naopak ideální byt pro seniora, který zůstal sám. Ať už garsonku obýváme sami nebo s partnerem, tento typ bydlení klade vysoké nároky na vhodné zařízení. Vybavit jednu místnost tak, aby se v ní dokonale skloubila pracovní, relaxační, společenská část a kuchyňský kout může být opravdu náročné. Jak zařídit garsonku tak, aby byla útulným domovem?

Myslete na úložné prostory

V malém bytě, který nemá rozlohu ani 30 metrů čtverečních, je velice zásadní otázka úložných prostorů. Není nic horšího, než zjistit, že nemáte kam dát sportovní vybavení, sezónní oblečení nebo knihy. Ideální jsou samozřejmě vestavěné skříně. Pokud ani na ně nezbývá místo, vhodné je použití policových systémů. Seženete je v každém obchodu s nábytkem.

Jak na spaní?

Jak vyřešit v malém prostoru spací část? V garsonce máte několik možností. Nejjednodušším řešením je pravděpodobně pořídit si rozkládací gauč nebo pohovku. Před den ji složíte a funguje jako posezení v obýváku, na noc roztáhnete a nemusíte řešit problémy s místem. Jenže takovéto pohovky nejsou obvykle vhodné pro každodenní spaní. Matrace nepatří mezi nejkvalitnější, proto vás mohou po čase pěkně bolet záda. Jak jinak vyřešit spaní v garsonce?

Postel v patře

Poměrně moderním způsobem řešení je v posledních letech postel v patře. Jednoduše například nad obývací gauč umístíte vyvýšené patro. Nejenže dokonale využijete prostor, ale také to hezky vypadá. Postel v patře není úplně nejvhodnější, pokud je váš byt v posledním poschodí, pravděpodobně vám u stropu bude horko.

Sklápěcí postel

Dalším řešením je sklápěcí postel. Ta je přes den schovaná obvykle ve skříni nebo sklopená ke zdi. Na noc ji pak velice snadno rozložíte. Toto řešení je v poslední době poměrně dost oblíbené. Klade si však větší nároky na prostor, zvláště pokud budete mít postel ve skříni, připravíte se o úložné prostory.

Jak zařídit garsonku? Oddělte zóny

Jak vhodně uspořádat garsonku, aby se v ní dalo vařit, žít i spát? Základem je oddělení jednotlivých zón. K tomu můžete použít odlišnou výmalbu na zdech, různé kusy nábytku – knihovnu, prádelník. Skladným a přitom originálním oddělovacím „kouskem“ může být paraván. Tím můžete oddělit například spací lůžko od obývací části. Na trhu jsou i velmi moderní typy, které zároveň poslouží jako dekorace

Jakou výmalbu do garsonky? Jedině světlou

Garsonka je obvykle pokoj o velikosti cca 20-30 metrů čtverečních. Je tedy velice důležité, aby prostor působil vzdušně, otevřeně a člověk v něm neměl stísněný pocit. Hodně vám dokáže pomoci vhodná výmalba bytu. V tomto případě moc neexperimentujte. Své místo tu mají světlé odstíny, které dokážou byt projasnit a opticky zvětšit – bílá, krémová, žlutá, lehce oranžová.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.