Take a fresh look at your lifestyle.

Jak zapojit světlo na dva dráty

Ze zářivkového světla vedou tři dráty, jenže ve zdi jsou pouze dráty dva. Jak tedy světlo na tyto dva dráty zapojit? To je problém, který při zapojování stropního osvětlení řeší mnozí z nás. A to zejména ve starších domech a bytech. Jak se tedy s tímto problémem správně vypořádat?

 

Staré elektrické vedení

S problémem, kdy ze stěny koukají pouze dva dráty, se setkáte zejména ve stavbách, v nichž se nacházejí starší elektrické rozvody. Pro svítidla jsou v těchto případech vyvedeny pouze dva vodiče – ve srovnání s novými elektrickými rozvody chybí třetí, ochranný vodič.

Tyto „dva dráty“ ve starém elektrickém vedení jsou fázový a nulový vodič. V minulosti nebyla jejich barva pevně daná. Proto se často setkáte s tím, že nejsou barevně označeny a oba mají stejnou (zpravidla hnědou) barvu. Který je který, můžete zjistit zkoušečkou napětí, při pochybnostech se obraťte na zkušeného elektrikáře.

Nové elektrické rozvody

U nových elektrických rozvodů už naleznete celkem tři vodiče, a to vodič fázový, vodič nulový a vodič ochranný. Všechny tyto vodiče mají dle norem pevně danou barvu, a to:

* černou nebo hnědou – vodič fázový

* bledě modrou – vodič nulový

* žlutozelenou – vodič ochranný zemnící

Připojení světla na nové elektrické rozvody

Nové elektrické rozvody mají celkem tři vodiče s pevně danými barvami. Na nových typech svítidel také najdete celkem tři barevně odlišené dráty. Jestliže v základním elektrickém rozvodu není chyba, svítidlo připojíte jednoduše tak, že propojíte vodiče identických barev. Při zapojování musíte mít samozřejmě vypnutý jistič.

Jak postupovat při zapojení světla na dva dráty

V případě připojování nového osvětlení na staré elektrické rozvody už to tak jednoduché není. Jedná se o složitější záležitost a pokud se ni necítíte, raději využijte služeb zkušeného elektrikáře.

Přesný postup

Ve zkratce řečeno, musíte připojit nové svítidlo se třemi vodiči na staré elektrické rozvody se dvěma vodiči. To podstatné je, kam který vodič patří. Jak tedy postupovat?

  1. Rozpoznejte typ vodiče

Zkoušečkou napětí zjistěte, který drát ve stropě je vodič fázový a který vodič nulový. Fázový vodič přitom vede do vypínače, nulový pak k pojistkám. K tomuto úkonu doporučujeme použít například bezdotykovou zkoušečku.

  1. Vypněte elektřinu

Svítidlo začněte připojovat při vypnutém elektrickém proudu. Vypněte tedy jistič pro toto svítidlo.

  1. Připojte k sobě fázové vodiče

Poté, co jste rozpoznali typy vodiče ve starém elektrickém vedení, připojte fázový vodič svítidla k fázovému vodiči elektrického vedení ve stropě. Podstatné je, aby fáze vedla na středový kontakt žárovky.

  1. Připojte k sobě nulové vodiče

Následně k sobě připojte nulové vodiče svítidla a elektrického vedení. Nula musí být přitom zapojená na kontakt na obvodu.

  1. Nahoďte jistič

Po nahození jističe zjistíte, zda jste světlo připojili úspěšně na dva dráty, nebo ne. Pokud se vám připojení svítidla i tak nepodařilo, raději se obraťte na elektrikáře.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.