Take a fresh look at your lifestyle.

Jak zapojit pohybové čidlo

Pohybové čidlo neboli pohybový senzor vám usnadní pohyb venku i doma, případně zvýší zabezpečení vaší domácnosti. Hodí se například na chodbu, kde po většinu dne nedopadá mnoho světla a vy tak musíte často rozsvěcet. Oceníte ho rovněž na záchodě bez oken či v jiných podobných místnostech.

Pohybová čidla se rovněž hojně používají i venku – například u světel před vchodem do domu nebo před garáží, kde je dobré vidět, když potřebujete otevřít dveře či vrata. Pohybové čidlo může být přímo součástí světla. Často ho lze zakoupit i samostatně a použít ho jako doplněk ke stávajícímu světlu. Použití čidla je pohodlné a také ekonomické, protože s ním nesvítíte zbytečně, ale pouze tehdy, když světlo opravdu potřebujete.

Řekněte si o pomoc elektrikáři

jak zapojit pohybové čidloPohybové čidlo by nikdy neměl zapojovat ten, kdo nerozumí elektrice. Při práci vám totiž hrozí nebezpečné poranění elektrickým proudem. Zároveň musíte zasahovat do zdi. Určitě to tedy není práce pro nezkušené domácí kutily.

Zkušený elektrikář vám nejen pomůže se zapojením samotného čidla, ale také vám může sehnat čidlo, které bude nejlépe spolupracovat s vaším osvětlením. Čidlo totiž nikdy není univerzální a většinou podporuje jen určité typy žárovek. Vyžaduje se však jeho přímé propojení s vypínačem.

Čidlo na strop nebo na stěnu místnosti?

Senzor můžete umístit na strop místnosti, a pak bude fungovat současně s vaším vypínačem (můžete například trvale rozsvítit a funkci senzoru tak zrušit). Alternativou je umístění pohybového čidla na stěnu místnosti, kde funguje místo běžného vypínače.

Oba senzory vás bez problémů detekují. Určitě volte řešení, které umožňuje nastavení další citlivosti. Čidlo na okraji místnosti nahrazující vypínač spolehlivě funguje při vstupu do dveří. Jestliže je však místnost větší a vy se v ní běžně pohybujete, vyplatí se instalovat senzor na strop, který sepne vždy, když zaznamená nějaký pohyb.

Při instalaci čidla dbejte na správné zapojení drátů, jinak vám čidlo nebude dobře fungovat. Čidla, která se používají místo vypínačů, jsou často cenově dostupná. Jedná se o třívodičové řešení, které je vhodné pro klasické i úsporné žárovky nebo i pro LED osvětlení. Má nastavitelný úhel záběru, umožňuje blokování okolního světla, regulaci doby sepnutí nebo citlivosti na světlo.

Pohybové čidlo nereaguje vždy na světlo, ale může plnit i další funkce. Využívá se třeba na sledování pohybu v obytných či pracovních prostorech a slouží jako doplněk k alarmu. Takové čidlo je napojené na síť, která signalizuje pohyb.

Důkladně si prohlédněte schéma zapojení

Čidlo na elektrickou síť napojíte s pomocí drátů. U každého produktu by mělo být uvedeno, jaké dráty máte propojit, aby čidlo správně fungovalo. Podrobně rozkreslené schéma pak naleznete v produktovém návodu spolu s dalšími nezbytnými technickými informacemi. Některá světla mají čidlo přímo vestavěné v sobě. Ta stačí pouze zapojit a čidlo bude fungovat.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.