Take a fresh look at your lifestyle.

Jak vyvložkovat komín

Vyvložkování je nejčastějším způsobem rekonstrukce komína. Přistupuje se k němu před tím, než na kouřovou cestu připojíte například krbová kamna s teplovodním výměníkem. Nejpoužívanější komínová vložka je vyrobena z nerezu. Díky ní má pak komín lepší tah a připojený spotřebič lépe funguje.

Změna nároků na vnitřní povrch komínů 

V posledních letech se změnily nároky na vnitřní povrch komínů. Čím je to dáno? Naši předkové při topení v kamnech klapky v komíně rozhodně nijak neškrtili. Teplota spalin ve zděných komínech, které byly odolné vysokým teplotám, dosahovala až 200 stupňů Celsia nebo více.

Současná úsporná topidla (například zmíněná krbová kamna s teplovodním výměníkem) ovšem zužitkovávají maximální množství vyrobeného tepla. Teplota spalin, které odcházejí komínem, se snižuje, a tomu musí odpovídat právě i vlastnosti kouřové cesty.

Vyvložkování jako rekonstrukce komínu

Pro úpravu vnitřního povrchu komínu je nejvhodnější vložkování, které se provádí vložkami často obalenými izolační skořepinou. Tato rekonstrukce se ve většině případů obejde bez bourání a za den až dva je hotova.

Komínové vložky mohou být vyrobeny z hliníku nebo keramiky. Nejčastěji se však používá nerezová komínová vložka, která je určená pro všechny druhy paliv a které nemůže ublížit ani vlhkost, ani agresivní kyseliny.

Kdy přistoupit k vyvložkování

V kterých konkrétních případech byste měli přistoupit k vyvložkování komína?

  • Pokud má stávající komín špatný tah a pokud v místnosti cítíte zápach spalin.
  • Pokud není stávající komín dostatečně odolný proti vlhkosti a agresivnímu prostředí.
  • Pokud stávající komín neodpovídá platným normám.
  • Pokud přecházíte na jiný druh paliva.

Vyvložkování komínu svépomocí

Když chcete vyvložkovat komín, v prvé řadě musíte začít jeho frézováním. Pokud ale máte to štěstí, že váš komín je dostatečně velký na vložení nerezové vložky, máte vyhráno. V tomto případě totiž nemusíte komín vůbec frézovat.

Do stávajícího (nejčastěji zděného) komínu tedy stačí zasunout přímo nerezovou vložku. Přesný postup se má následovně:

  1. Udělejte otvory v plášti komína

V místech, kde budete připojovat spotřebič ke komínu, a v místě, kde jsou otvory pro kontrolu a vybírání sazí, udělejte v plášti komínu otvory. Do paty komínu pak osaďte kondenzační jímku například s bočním vývodem. Poté do jímky zasuňte čisticí prvek, přes který probíhá vybírání sazí, a nakonec před tento díl na vnější plášť komínu osaďte komínová dvířka.

  1. Spusťte dolů nerezovou vložku

Ústím komínu spusťte dolů nerezovou vložku. Když vám to vnitřní rozměr komína umožní, na vložku nasaďte také izolační skořepinu. Vložky tvoří nerezové trubky o délkách 100 cm, 50 cm nebo 25 cm, které se na sebe skládají a mají tu výhodu, že je můžete krátit. Abyste zajistili spoje mezi jednotlivými trubkami, můžete použít nerezové nýty.

Tip: Celou sestavu nerezové vložky spouštějte pomalu dolů pomocí háčku na laně.

  1. Připojte spotřebič

Ke komínové vložce s otvorem (této trubce se říká T-kus) připojte požadovaný spotřebič. K napojení můžete použít nerezová kolena nebo černou kouřovinu.

  1. Komín osaďte límcem a stříškou

Ústí komínu s posledním dílem nerezové vložky osaďte límcem a případně stříškou. Zabráníte tak dešťové vodě, aby zatékala do komínu.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.