Take a fresh look at your lifestyle.

Jak vytáhnout třísku

Mít zapíchnutý kousek třísky, trn nebo kovovou pilinu v ruce je velmi nepříjemný pocit. Každý má svůj osvědčený způsob jak ji vytáhnout, ale ne vždy je tento způsob efektivní. Přináším vám proto pár užitečných postupů, jak to zvládnout, než se rozhodnete běžet k lékaři.

Tříska – kdy navštívit odborníka

Než se pustíte do vytahování třísky svépomocí, pečlivě zvažte, zda se do toho pustíte sami, nebo se raději svěříte do rukou odborníka. Mějte na paměti, že i malý hnisající kousíček, který se vám nepodaří odstranit, může zapříčinit otravu krve. Lékaře navštivte zejména: 

  • pokud je tříska zapíchnutá velmi hluboko;
  • když byl materiál, z něhož tříska pochází, znečištěn a rána vám zčervenala a ztvrdla;
  • jestli se vám zapíchl trn z rostliny, kterou neznáte, nebo víte o tom, že se jedná o rostlinu jedovatou

Jak vytáhnout třísku

Pinzeta 

Můžete ji použít, pokud vám trčí kousek třísky. Je dobré zkontrolovat vpich lupou. Pinzetu vydezinfikujte alkoholem (slivovice, alpa …), uchopte špičku třísky, netlačte, ale tahejte. Pokud byste zatlačili, mohli byste vmáčknout třísku ještě hlouběji. Také by se vám mohla zalomit. Třísku vytahujte ve směru, v jakém se vám zapíchla. Překontrolujte lupou, zda se vám třísku podařilo vyndat celou.

Jehla

Tato metoda je vhodná, pokud se vám tříska zapíchla hlouběji a nedá se pinzetou uchopit. I v tomto případě vydezinfikujte jehlu alkoholem a jehlou a opatrně odhrnujte kůži v okolí třísky. Potom jehlou třísku podeberte a pinzetou ji vytáhněte. Tato metoda vyžaduje dobrý zrak i zručnost. Někdy je dobré požádat o pomoc někoho jiného, kdo je po ruce, třeba rodinného příslušníka.

Jehla a pinzeta (obě sterilizované) jsou nejčastější dva pomocníci k domácímu odstranění třísky. Zatím nikdo nic lepšího nevymyslel.

Další možnosti

Lepicí páska

Je vhodná k vytažení velkého množství malých třísek, skleněných částic nebo chloupků z některých druhů kaktusů. Pásku jen zlehka přilepte na kůži, a pak ji strhněte. Podle potřeby postup opakujte. Částice by na lepící pásce měly ulpět.

Jedlá soda, voda a obvaz

Smíchejte teplou vodu se sodou tak, aby vznikla jemná pasta. Potřete jí místo, kde je tříska zadřená tak, abyste vytvořili malou hromádku. Místo překryjte obvazem, aby mohla soda s vodou působit. „Operace“ bude trvat tak dlouho, jak hluboko máte třísku zadřenou. Může to být hodina, ale i celá noc. Pokud vše proběhne jak má, třísku postačí z pokožky už jen setřít spolu s hromádkou sodové pasty.

Med

Med je skvělý pomocník nejen na třísky. Dokáže z pokožky doslova vytáhnout i různé drobné nečistoty. Jeho účinek oceníte zejména tehdy, když jste si třísky ihned nevšimli a místo se vám už bolestivě zanítilo.

Med naneste na pokožku, jemně vmasírujte a nechte působit. Postup je podobný jako se sodovou pastou. Místo natřené vrstvou medu překryjte obvazem, aby mohl nerušeně působit, a po několika hodinách ránu vyčistěte.

Po odstranění třísky jakýmkoliv způsobem ránu vždy pečlivě vydezinfikujte. Pracujte čistými nástroji a čistýma rukama!

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.