Take a fresh look at your lifestyle.

Jak vyrobit truhlu

Hledáte návod, jak si vyrobit vlastní truhlu? Truhla je univerzálním pomocníkem v každém interiéru a může tak plnit mnoho funkcí. Hodí se pro uložení aktuálně nenošeného oblečení či obuvi. Můžete do ní dát hračky nebo i jiné věci osobní potřeby.

Pokud si vyrobíte designovou dřevěnou truhlu, lze ji využít jako botník v předsíni. Když bude masivní a s rovným víkem, poslouží třeba jako konferenční stolek v obýváku. Při výrobě truhly se vaší fantazii meze nekladou. Spoustu inspirace na to, jak by mohla vypadat, najdete na internetu. Tuto otázku je potřeba si nejprve zodpovědět. Jakmile tak učiníte, můžete se pustit do vlastní výroby.

Dřevěná truhla ze smrkové spárovky s rozpory

jak vyrobit truhluKvalitní, pevnou a na pohled hezkou dřevěnou truhlu vyrobíte ze spárovek. Doporučujeme zakoupit smrkovou spárovku o tloušťce přibližně 18 mm. Následně si z ní nařezejte desky o požadovaném rozměru, jejichž hrany dobře začistěte. Bez vyčištění hran hrozí, že desky začnou časem praskat. Tímto jednoduchým krokem však případným závadám do budoucna předejdete.

Následně na deskách vyrobíte takzvané rozpory, aby vám jednotlivé desky do sebe dobře zapadly. Obroušení jednotlivých rýh je poměrně pracné a vyžaduje dostatek času a především trpělivosti – obzvlášť pokud sestavujete svou první truhlu, počítejte s tím, že hrana nemusí být na první pokus dokonalá.

K řezání doporučujeme použít ruční pilku a co je potřeba vyříznout. si předem nakreslete tužkou. K vysekání vám pomůže i kladivo. Truhlu pak snadno zkompletujete a můžete ji i namořit podle svých představ.

Dřevěná truhla z palet i pro domácí kutily

Truhlu ze spárovek zvládne vyrobit každý zkušený truhlář. Pokud jste však pouhými domácími kutily, možná pro vás bude lepší dřevěná truhla z kombinace palet a prken. Budete potřebovat sololitovou desku, která poslouží jako dno, dvě boční desky a paletová prkna. Samozřejmě se stejně jako v prvním případě neobejdete bez vhodného nářadí.

K bočním deskám postupně šroubujete paletová prkna a vytvoříte si tak přední a zadní stranu truhly. Na její dno přijde sololitová či dřevěná deska – když chcete mít svou truhlu pevnější. Víko snadno vyrobíte z několika prken, které pak panty připevníte k truhle. Truhlu pak můžete libovolně namořit nebo k ní třeba namontovat kolečka.

Snadná truhla z dřevoplastu

V posledních letech se velmi oblíbeným materiálem pro výrobu nábytku stává také dřevoplast, který lze využít v interiéru i v exteriéru (takovou truhlu pak bez problémů využijete třeba i na terasu). Navíc nemá takové nároky na údržbu jako samotné dřevo.

K výrobě truhly budete opět potřebovat několik dostatečně dlouhých prken (tentokrát z dřevopastu). Vnitřní konstrukci vyrobíte z hoblovaných latí, na která prkna připevníte vratovými šrouby. Alternativně můžete použít hliníkové L profily. Dno rovněž můžete vyrobit z dřevoplastových prken.

Na internetu naleznete spoustu podrobných návodů, které vám se zpracováním pomohou. Vždy se navíc můžete obrátit na zkušeného truhláře.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.