Take a fresh look at your lifestyle.

Jak vyprat péřový polštář?

Každou noc na něm spíte, a proto potřebuje náležitou péči. Řeč je o péřovém polštáři, do kterého se během spánku dostávají odumřelé kožní buňky, pot a mastnota. Každých šest měsíců byste jej proto měli šetrně vyprat v pračce, aby vám mohl sloužit co nejdéle.

Zkontrolujte štítek

Neutrácejte za čistírnu, péřový polštář si můžete snadno vyprat sami. Než jej vhodíte do pračky, nejprve si pozorně přečtěte štítek výrobce. Na něm se dozvíte, zda polštář můžete prát na 30, 40 či 50 stupňů Celsia. Poté si zvolte program, na který budete prát.

Některé pračky přímo disponují speciálním programem pro praní péřových věcí. Když tento program chybí, zvolte program pro jemné prádlo. Při praní buďte opatrní při programu odstřeďování. Raději zvolte program šetrné ždímání a nechte jej běžet pár minut.

Tip: Péřový polštář perte raději v pračce, která má kapacitu 7 kilogramů nebo více. Je to z toho důvodu, že peří během praní nasákne vodu a ztěžkne.

Použijte speciální prací prostředek pro peří

Při praní péřového polštáře použijte speciální prostředek pro praní péřových výrobků. Měl by obsahovat tenzidy, které peří dobře vyčistí. Tento přípravek by měl také zahrnovat tuk, který peří jemně nemastí, díky čemuž zůstane jemné a nadýchané. Rozhodně k praní péřových polštářů nepoužívejte bělidlo ani aviváž.

Zbavte se roztočů

Praní na 30, 40, či 50 stupňů Celsia sice z polštáře odstraní mrtvé kožní buňky, pot a mastnotu, ale nezbaví jej roztočů. Nikdy následně „nevypalujte“ péřový polštář na přímém slunci, podpořili byste spíš jejich množení.

Pokud se chcete roztočů opravdu zbavit, zabijte je mrazem. V letních měsících proto dejte vypraný a usušený polštář na několik hodin do mrazáku. V zimě jej naopak můžete nechat několik hodin venku na mrazu, který roztoče spolehlivě zničí.

Sušení péřového polštáře v sušičce prádla

Po vyprání dejte péřový polštář do sušičky prádla a sušte jej v rámci speciálního programu pro peří. Jestli vaše sušička tímto programem nedisponuje, využijte program na jemné prádlo a teplotu 40 stupňů Celsia.

Do bubnu sušičky navíc dejte tři tenisové míčky, které zabrání tomu, aby se náplň polštáře při sušení shlukovala. Peří v polštáři tak bude rovnoměrně rozmístěné a polštář bude působit načechraným dojmem. Polštář můžete během sušení ze sušičky prádla také několikrát vyndat a peří načechrat rukama.

Na co si dát pozor

Vždy se přesvědčte o tom, že je polštář po vyndání ze sušičky dokonale vysušen. Pokud zůstane vlhký, může začít plesnivět a zapáchat.

A i když je zrovna horké léto, péřový polštář nikdy nesušte na přímém slunci. Svrchní péřová výplň by se mohla přesušit a začít praskat. Ovšem vnitřní část výplně by byla stále vlhká.

Běžná údržba péřového polštáře

I po vyprání a usušení starost o péřový polštář nekončí. Každé ráno, jakmile vstanete, byste jej měli při otevřeném oknu protřepat, aby se z něj uvolnila přebytečná vlhkost. Poté jej vraťte zpátky na postel a rozhodně přes něj nedávejte přehoz nebo jej neukládejte do peřiňáku.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.