Take a fresh look at your lifestyle.

Jak vymalovat obývací pokoj

Objevili jste svůj vysněný byt? Čeká vás rekonstrukce interiéru a tudíž i malování? Pak si určitě lámete hlavu, jakými barvami zkrášlíte své zdi. Tatam jsou časy, kdy každá místnost byla omítnuta chladnou bílou. Dnes si můžete s barvami pohrát a vytvořit si tak útulný domov. Postupně se zaměříme na jednotlivé místnosti v bytě. Pojďme se tedy dnes podívat, jak vymalovat obývací pokoj.

Nemáte představivost? Využijte PC program

Milujete veselé barvy, ale nedokážete si představit, jak by váš obývák vypadal jimi vymalován? Bojíte se, aby výsledek nebyl spíš děsivý? To nemusí být důvodem pro jednotvárnou výmalbu. V dnešní době počítačů si jednoduše stáhněte některý z volně dostupných designérských či foto programů. V něm si navrhněte váš interiér včetně barevných stěn, vybavení i doplňků. Snadno si pak prohlédnete, jak bude ve výsledku obývací pokoj vypadat.

Obývacímu pokoji sluší teplé barvy

O rozdělení barev na chladné a teplé jste zajisté slyšeli. Obecně se ví, že chladné barvy jsou vhodné pro relaxaci a uklidnění, teplé naopak na člověka působí pozitivně a energicky. Pokud si pokládáte otázku, jak vymalovat obývací pokoj, vězte, že teplé barevné odstíny zde hrají prim. Obývák je místností, kde se scházíte s přáteli, věnujete se svým zájmům nebo čerpáte síly po náročném pracovním dni. Pohoda a energie by měly sálat ze všech koutů.

Nebojte se kombinovat

Do teplých barev patří odstíny žluté, oranžové, ale i některé zelené. Samozřejmě se nemusíte omezovat na jeden odstín pro celý pokoj. Nebojte se barvy kombinovat, ale s citem. Vždy zvolte jen jednu barvu jako dominantní a druhou použijte pouze ve světlém odstínu. Určitě neuděláte chybu s kombinací – dvě barevné stěny, dvě bílé. Ostatně, trendem posledních let je jedna velmi výrazná stěna a okolní například krémové či bílé. Neutrální bílá totiž vyzdvihne zářivost barevného odstínu a přitom místnost dokonale projasní.

Jak vymalovat obývací pokoj atypických rozměrů?

Díky barvám si můžete pohrát také s velikostí a tvarem obývacího pokoje. Máte dlouhý, ale úzký obývák? Nebo naopak velmi malý? Potřebujete snížit stropy? Nebo máte podkrovní byt a potřebujete místnost naopak zvýšit? Nic není problém. Malou místnost opticky zvětší světlé a zářivé odstíny jako žlutá nebo oranžová. Strop snížíte barvou tmavší, než mají okolní zdi. V podkroví záleží na tom, jak máte zabudovaná okna. Doporučují se však velmi světlé odstíny, aby místnost nepůsobila stísněně.

Tapety a doplňky

Při malování obývacího pokoje se nesoustřeďte jen na barvu zdí. Dopředu přemýšlejte o následném vybavení pokoje. Jakou barvu bude mít nábytek? Budete chtít výraznou sedací soupravu? A co ostatní doplňky – kobereček, závěsy, tapety nebo samolepky na zeď? I toto je nutné mít na paměti, aby se váš obývací pokoj neutopil v záplavě nesourodých barev.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.