Take a fresh look at your lifestyle.

Jak vymalovat byt: inspirace pro útulný domov

Pořídili jste si nové bydlení a řešíte, jaké barvy použijete na stěny jednotlivých pokojů? Nebo máte ještě starou bílou výmalbu a rádi byste svůj byt zkrášlili moderními barvami? Tak či tak, nadcházející podzimní dny jsou ideální k tomu rozzářit stěny svého domova. Ptáte se, jak vymalovat byt? Inspirace by měla vycházet především z vašeho vnitřního cítění. Jen tak bude pro vás domov skutečně útulný.

Typologie barev má něco do sebe

Ačkoli každý člověk preferuje jiné barvy, při malování bytu byste se měli držet několika doporučení. Vždyť barvy ovlivňují naši psychiku více, než si uvědomujeme. Proto je vhodné barevnou typologii neopomíjet. Je nutné dopředu přemýšlet o tom, co v nás která barva vyvolává. Vhodné je v jednotlivých místnostech kombinovat maximálně 3, spíše 2 barevné odstíny. Jak tedy dle barevné typologie vymalovat byt? Inspirace může být následující.

Obývací pokoj v teplých barvách

Do místností jako je obývací pokoj, jídelna nebo kuchyně se více než kamkoli jinam hodí teplé barvy. Tedy žlutá, oranžová, červená nebo tmavě zelená. Jsou to barvy, které navozují pocit harmonie a sami o sobě dokáží pomoci k uvolnění. Žluté odstíny umí člověka pozitivně naladit, navodit pocit bezpečí a zároveň mu dodat chybějící energii. Velmi hezky působí například kombinace 2 bílých a 2 žlutých stěn. Pokoj tak vypadá vzdušnější. Při výběru barvy dbejte také na to, jaké odstíny bude mít vybavení pokoje – sedačka, koberec, závěsy.

Nebojte se chladu v ložnici

Ložnice je místem odpočinku a hlavně tomuto účelu je nutné přizpůsobit výběr barev. Čím jednodušeji a čistěji bude prostor působit, tím lépe se vám bude usínat. Zde platí, že rozhodně nic nezkazíte bílou. Oblíbené jsou též chladné odstíny – světle modrá, béžová, šedá nebo fialková. Umí totiž dokonale uklidnit mysl. Co do ložnice rozhodně nepatří, jsou lesklé a křiklavé odstíny.

Jak vymalovat byt – inspirace pracuje i s prostorem

Barvy dokáží mimo jiné také výborně čarovat s prostorem. Ne každému je dán dům dokonalých rozměrů. Potřebujete opticky zvětšit a prosvětlit prostor? Volte světlé odstíny, ideální je žlutá. Máte naopak velký prostor a potřebuje zútulnit? Pak se nebojte tmavých odstínů, například tmavě modré nebo červené. Vysoké stropy opticky snížíte pomocí tmavší barvy, než mají okolní stěny.

Jak vymalovat byt – inspirace neopomíná životní styl

Právě si pokládáte otázku, jak vymalovat byt? Inspirace by neměla opomenout také to, v jakém stylu váš interiér zařídíte. Každý člověk je jiný a vyznává odlišný životní styl. Barevné stěny a celkový životní styl by tedy měly korespondovat. Jestliže plánujete dům v rustikálním stylu, doporučujeme na zdi použít přírodní odstíny. Není to jen hnědá nebo zelená. Naopak, vůbec se nebojte žluté, oranžové nebo světle šedé. Jen myslete na to, aby barva vašeho nábytku ladila s výmalbou.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.