Jak vyhubit sviňky
Svinka obecná mnoho lidí odpuzuje. Asi každý si vybaví situaci, kdy v dětství zvedl velký kámen a pod ním se to ve vlhké půdě hemžilo nevábnými tvory. Alespoň já jsem vždy urychleně kámen dala zpátky a vyskočila mi husí kůže. Svinky jsou v přírodě ale velice potřebné. Drží-li se na zahradě, můžeme být v klidu, jakmile se nám však dostanou domů, není to příjemné. Podívejme se dnes tedy na to, jak vyhubit sviňky.
Svinka obecná není brouček
Svinka obecná je na první pohled skutečně ne zrovna atraktivní, asi půl centimetru velký tvor s mnoha nožičkami a oválným nahnědlým tělíčkem. Možná vás to překvapí, ale nejedná se o broučka, svinka vlastně vůbec není hmyz. Patří k suchozemským korýšům řádu Isopoda.
Její jméno – svinka obecná – je odvozeno od schopnosti v případě ohrožení svinout celé tělo do maličké kuličky. Povrch jejího těla tvoří uhličitanem vápenatým zpevněné štítky, které ji dokonale ochraňují. Název sviňka, jak ho mnozí užívají, je tedy nesprávný.
Stínka obecná
Velmi podobným tvorem, kterého si často se svinkou můžeme splést, je stínka obecná. Má o něco delší tělíčko (měří téměř 2 cm) a je spíše našedlá.
Kde a kdy se s nimi potkáte
Oba tyto korýši se vyskytují tam, kde je vlhko a stín. Tedy ve sklepích, ve vlhkých škvírách, pod velkými kameny nebo dlažebními kostkami, okolo bazénů, v mechu, půdě apod. Jsou světloplaché a aktivní tedy zejména v noci. Vždy je naleznete pohromadě ve větší skupině.
V zahradě je svinka prospěšná
Svinky i stínky jsou pro zahradu velmi důležité. Živí se hlavně uhynulými živočichy nebo rozkládajícími se rostlinami a houbami. Patří tedy k nezbytným „uklízečkám“ půdy v přírodě.
Jak vyhubit svinky?
Ačkoli venku mají svinky a stínky svou nezastupitelnou roli, uvnitř domů, poblíž uskladněné úrody nebo ve skleníku či pařeništi je rozhodně rádi nevidíme. Umí si pochutnat na ovoci, zelenině, ale i na okrasných květinách. Jak v tomto případě postupovat, když chceme svinky a stínky vyhubit?
Přemístit je
Pokud chcete na svinky jít nejprve šetrnější cestou, je možné je z dosavadního úkrytu přestěhovat. Připravte jim příjemný denní úkryt v podobě rozkrájeného jablka či přepůlených brambor, rozkládajícího se dřeva napadeného houbou nebo mokrého věchýtku slámy. Svinky tam nalezou a vy je pak můžete přenést na vhodnější místo – do lesa, mechu, na dostatečně vzdálený kompost a podobně.
Pomocí chemie
Samozřejmě lze použít nějaké volně dostupné chemické prostředky, účinný je například Biolit nebo Raid proti lezoucímu hmyzu.
Pochopitelně pomocí těchto sprejů můžete svinky likvidovat pouze tam, kde nemáte uskladněnu zeleninu či ovoce, pak by i úrodu postihla zkáza.
Jestliže vám svinky okupují dům, protože se v něm z nějakého důvodu stále drží vlhkost, je chemie řešení. Ale nejspíše krátkodobé – dokud bude zdivo vlhké, můžete počítat s tím, že se tito nevítaní hosté opět objeví.
Je možné, že mi likvidují kalifornské žížaly ve venkovním kompostéru?