Jak vydědit syna
Sepisujete poslední vůli a potýkáte se s otázkou vydědění svých potomků? Ať už chcete vydědit syna nebo dceru, není to úplně jednoduché, protože tak můžete učinit jen ve velmi vážných případech, které definuje zákon.
Jestliže máte pocit, že si váš potomek dědictví nezaslouží, vyplatí se nastudovat si zákonné pasáže a udělat vše proto, aby vydědění proběhlo v souladu s platnou legislativou. Jinak se může stát, že vaše závěť bude po smrti zneplatněna a syn či dcera stejně své dědictví získají, ačkoliv vy jste to tak neplánovali.
Syn je nepominutelný dědic
Pokud přijde na děti, jedná se ze zákona o takzvané nepominutelné dědice. To znamená, že mají právo na povinný podíl z pozůstalosti. Pokud i tito dědici zemřou, tak se stávají nepominutelnými dědici jejich potomci.
Dále platí, že každé nezletilé dítě musí dostat alespoň tři čtvrtiny ze zákonného podílu a dospělé dítě alespoň čtvrtinu zákonného podílu. Z toho plyne, že můžete závěť mírně upravit, ale vydědění není jen tak z vašeho rozmaru možné.
Vydědění syna přichází v úvahu ze čtyřech důvodů
Problematiku dědění a dědictví upravuje občanský zákoník. O vydědění můžete uvažovat celkem ve čtyřech případech. Za prvé když dědic jedná v rozporu s dobrými mravy a neposkytne vám potřebnou pomoc během nemoci, ve stáří nebo v jiných závažných případech. Pokud o vás syn trvale neprojevuje zájem takový, jak by potomek projevovat měl.
Ve třetím případě se jedná o situaci, kdy váš syn spáchal úmyslný trestný čin a byl odsouzen k roku odnětí svobody alespoň na jeden rok. Nakonec ho můžete vydědit i tehdy, když trvale vede nezřízený život. Pokud vaše důvody k vydědění nejsou v souladu s výše uvedenými, nemusíte se o vydědění snažit, protože vaše závěť bude napadnutelná a neplatná.
Jestliže chcete vydědit kohokoliv jiného, tak samozřejmě můžete. Většinou však stačí si jen sepsat závěť a do ní uvést osoby, které po vás mají dědit. Pokud navíc závěť sepíšete u notáře, všechno bude jasné. Notář vám navíc může poradit s její úpravou a vy pak budete mít jistotu, že po vaší smrti vše proběhne hladce.
Jak probíhá vydědění v praxi
Když chcete svého syna či dceru vydědit, nepotřebujete ani tak samotnou závěť jako speciální listinu o vydědění, v níž uvedete důvod, proč k vydědění přistupujete. Samozřejmě tato listina může být i součástí vaší závěti. Rozhodnutí v tomto ohledu je jen na vás.
Doporučujeme uvést zákonný důvod pro vydědění, protože jinak ho bude nutné po vaší smrti prokazovat a to už může být těžké. Navíc tak přiděláte práci dalším dědicům a také hrozí, že se důvod neprokáže a budou dědit i děti, u kterých si to nepřejete.
Potřebujete listinu o vydědění nebo závěť
Listina o vydědění má v ideálním případě podobu notářského zápisu. V takovém případě za ni zaplatíte přibližně 2200 Kč. Sepsat si ji můžete také sami (pak je potřeba, abyste ji vlastnoručně podepsali a celého aktu se zúčastnili dva svědci). U notáře ji pak můžete jen uložit a zaevidovat. Tato služba je levnější a vychází na necelých 1400 Kč.
Velká prosba o radu.
Máme 2 syny, z nichž jeden podnikal,nyní delší dobu nepracuje a pohybuje se neznámo kde. Trvalé bydliště má mimo nás již několik let. V několika málo telefonátech nám odmítl říct, zda má nějaké dluhy. Na naše přání řešit svuj život nebere ohled.
Vnaší domáctnosti nemá žádný majetek ani věci.Přesto máme obavu o naší finanční situaci v případě, že by nás mohl navštívit exekutor…
Prosím o radu ,zda je vhodné požádat o vydědění syna popř.o postup, jak to uskutečnit,aby se nezničila naše rodina. Díky.
Zkušenosti s vyděděním nemám.
Zdravím Mirku, v téhle chvíli je asi ideální se obrátit na právníky a probrat to s nimi. Jestliže nemá u vás přihlášené trvalé bydliště a ani na vás není nic napsané, nejsem si upřímně jistý, že by exekuce měla přijít za vámi. Vím, že právníci z Cikru jsou opravdu mistři v oboru a ničeho se nebojí 🙂