Take a fresh look at your lifestyle.

Jak vyčistit žehličku

Ačkoli se dnes žehlička používá v mnoha domácnostech méně než dříve, rozhodně stále místo doma má. Je to spotřebič, který má poměrně dlouhou životnost, pokud je o něj dobře pečováno. Máte problém se žehličkou? Nalepili se vám kousky tkanin na žehlící plochu? Nebo vás omezují nánosy vodního kamene? Pojďme se podívat, jak vyčistit žehličku.

Jak vyčistit žehličku? Záleží na povrchu

Ne všechny žehličky můžete čistit stejným způsobem. Jiný se hodí na teflonový povrch, jiný na slitiny hliníku nebo nerez. V návodu k vaší žehličce určitě najdete popis, jak o ni pečovat. U nových žehliček je mnohem vhodnější řídit se pokyny výrobce a nepoužívat babské osvědčené prostředky. Nový povrch by totiž tohle nemusel vydržet. Starší typy žehliček s nerezovou žehlící plochou můžete ale vyčistit i podomácku.

Čištění octem

Připálit žehličku není nic složitého. Každá žena to pravděpodobně zná. Stačí špatně odhadnout teplotu a materiál a nepříjemnost je na světě. Nejvíce používaný způsob, jak vyčistit žehličku, je poměrně snadný. Stačí k tomu běžný ocet. Připravte si klasickou plenu nebo plátno a namočte do octu. Ten pak přiložte na žehlicí plochu žehličky a nechte několik hodin, až den. Připáleniny a špína by měly zmizet. Pokud to nepomůže, vyzkoušejte horkou plochou žehličky octový hadřík přejíždět.

Pasta na zuby

Zubní pasta je velmi dobrým čistícím prostředkem, který používají i profesionální šperkaři. Je totiž velice jemná a dokáže snadno vyčistit problémová místa. V případě připálené žehličky je to rychlá první pomoc. Pastu naneste na hadřík a jemně přejíždějte po připálených místech. Vhodná je ale hlavně na nerezovou žehlicí plochu.

Vodní kámen žehličku ničí

Tvrdá voda je problém mnoha domácností. Sama o sobě by nebyla problém, nicméně se díky ní tvoří vodní kámen. Ten pak způsobuje usazeniny a ničí spotřebiče. Jak předejít tomu, aby vám vodní kámen zničil žehličku?

Používejte destilovanou vodu

Do žehliček by se měla používat pouze destilovaná voda. Proč? Protože ta je díky procesu destilace zbavena většiny minerálů a nečistot. A to právě těch, které v běžné vodě dokážou způsobovat usazeniny. Díky destilované vodě nebudete mít u žehličky s vodním kamenem problémy. Ať už používáte ji, nebo běžnou vodu, každopádně vždy po skončení žehličky vylijte tu zbylou. Jakmile v žehličce voda zůstává stát, je spotřebič náchylnější k vodnímu kameni.

Jak vyčistit žehličku od vodního kamene

Už vám žehlička nenapařuje? Neubývá z ní nalitá voda? Pokud už se stane, že žehlička je vodním kamenem zanesená, můžete zakoupit speciální prostředky, které seženete v drogérii. Vyzkoušet ale také můžete ocet nebo kyselinu citronovou. Tu rozpustíte ve vodě, a vodu nalijete do nádobky. Žehličku zapněte a nechte nějakou dobu běžet. Pak vodu vylijte. Stejný proces platí i u octa.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.