Take a fresh look at your lifestyle.

Jak vyčistit troubu

Také milujete pečení a jak jen to jde, pro svou rodinu tvoříte nějaké nové dobroty? Pak zcela jistě víte, že s častým pečením je spojena i jedna nepříjemná činnost. A to čistění trouby. Máte pocit, že na ní musíte jednou nechat ruce? Zvláště u starých spotřebičů je tento úkon velmi náročný. Podívejte se na naše tipy, jak vyčistit troubu a jak často čištění provádět.

Jak vyčistit troubu – hlavně pravidelně

Tomu, aby se z čištění trouby nestala činnost na celý den, lze předejít. A to tak, že se do čištění budete pouštět pravidelně sami anebo si objednáte pravidelný úklid. Nevím jak vy dámy, ale já třeba dříve čistila troubu sotva 3x do roka. A měla jsem vždy na jeden den z víkendu program. Pokud ale budete čistit pravidelně (jak často záleží na vaší frekvenci používání trouby), nebude to tak náročné. Připečené kousky odstraňujte ihned, jdou snáze dolů a navíc vám při dalším pečení nebudou nepříjemně zapáchat.

Čím vyčistit troubu

Rozhodly jste se, že vaše trouba by již nějaké to čištění snesla? Pak se určitě rozhlížíte po vhodném přípravku. Nebo zkoumáte, čím vším vlastně můžete troubu vyčistit. V podstatě máte dvě možnosti. Buď použijete chemické prostředky, kterých je na trhu dostatek, nebo nejprve vyzkoušíte některou z rad našich babiček.

Jak vyčistit troubu bez chemie

Podíváme se nejprve na šetrnější metody, tedy bez použití chemických čistících prostředků. Jestliže ale máte vnitřek trouby opravdu hodně zanesený, je možné, že tyto rady si s mastnotou již neporadí.

Jedlá soda

Máte hodně zanesená dvířka u trouby? Nebo se vám připekly kousky z muffinů či zateklo někam těsto? Na takovéto problémy je jako dělaná obyčejná jedlá soda. Stačí smíchat s vodou nebo citronovou šťávou a čistící koncentrát je na světě. Je vhodná i pro čištění mikrovlnné trouby.

Miska s vodou

Časté pečení způsobuje ulpívání mastnoty po stěnách trouby. Pomoci k jejímu odstranění může i obyčejná miska s vodou a kousky citronu. Troubu pomalu ohřívejte, až je v ní dostatek páry. Díky ní se mastnota uvolní a vy ji pak jen setřete houbičkou či hadříkem.

Sůl

Někdo doporučuje do trouby nasypat sůl a nechat zahřát. Znědlá sůl uvolní mastnotu, a ta pak půjde snadněji odstranit. Každopádně sůl je velice vhodná na čerstvé připáleniny, které díky ní zlikvidujete bez námahy.

Musíme použít chemii

Vyzkoušely jste všechny babské rady, ale trouba je stále zanesená? Pak tedy musí přijít na řadu některý z chemických prostředků. Stačí zajít do drogerie a k dispozici jich budete mít celou řadu. Ne všechny však lze použít na jakoukoli troubu. Proto pečlivě čtěte příbalové informace. Osvědčil se například přípravek z drogerie DM – DenkMit, od Amway Oven Cleanen, klasická Drana (pozor, žíravina), nebo i obyčejný tekutý písek. Záleží na povrchu vaší trouby a také na síle znečištění.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.