Take a fresh look at your lifestyle.

Jak vyčistit radiátor

Tak, jako doma pravidelně vysáváte koberce nebo utíráte prach na nábytku, měli byste v čistotě udržovat také radiátory. Nejen, že na ně bude hezčí pohled, čisté radiátory zbavené přebytečného prachu budou lépe plnit svou funkci, díky čemuž se sníží vaše náklady na vytápění. Jakým způsobem tedy můžete radiátor vyčistit?

Aby radiátor fungoval co nejlépe 

I když je čištění radiátoru obtížnější, za námahu rozhodně stojí. A to, ať už jde o čištění žebrových radiátorů nebo o čištění radiátorů plochých. Pokud pravidelné čištění radiátorů ve svém domě či bytě podceníte, prach, který je na nich usazený, zabraňuje standardnímu propouštění tepla.

Úspora za teplo

Když radiátory pečlivě vyčistíte, poslouží vám mnohem lépe: Daná místnost se rychleji vytopí a vy navíc ušetříte náklady za teplo. Ptáte se, jak často ale radiátory čistit? V případě, že chcete, aby fungovaly co nejlépe, rozhodně ne jednou za rok, ale pravidelně jednou za měsíc.

Cirkulace vzduchu v místnosti

Ve své domácnosti určitě bojujete s prachem takřka každodenně. Ale proč prach ulpívá právě na radiátorech? Má to jeden důvod, který je způsoben prouděním vzduchu v místnosti.

Teplý vzduch stoupá od radiátoru vzhůru a chladný vzduch klesá a zároveň se opět ohřívá v radiátoru. V důsledku této cirkulace vzduchu přes radiátor se v jeho žebrech a mřížkách usazuje velké množství prachu, který je právě ve vzduchu běžně přítomen.

Samotné čištění radiátoru

Předtím, než se vrhnete na samotné čištění radiátoru, připravte si následující věci:

  • vysavač
  • hadřík z mikrovlákna, příp. houbičku
  • úzkou štětka na nádobí
  • kbelík s jarovou vodou
  • dlouhou hůl nebo šatní ramínko

Přesný postup

Ať už se chystáte čistit žebrový radiátor nebo radiátor plochý, vždy byste měli postupovat podle následujícího návodu:

  1. Vypněte topení

Ujistěte se, že v domě či bytě máte vypnuté topení. Případně jej sami manuálně vypněte.

  1. Využijte sílu vysavače

Vezměte si na pomoc vysavač. Zapněte jej na maximální výkon a snažte se vysát všechen prach, který je uvnitř radiátoru, za radiátorem i pod radiátorem. Pokud má váš vysavač správné nástavce, můžete se díky nim hravě dostat především do vnitřní části žebrového radiátoru.

  1. Radiátor dočistěte s pomocí násady, hadříku a jarové vody

V posledním kroku čištění se vám budou hodit hadřík z mikrovlákna, úzká štětka na nádobí, dlouhá hůl či šatní ramínko a také kbelík s jarovou vodou.

Hadřík namočte do jarové vody, pečlivě jej vyždímejte a obmotejte s ním šatní ramínko (v případě čištění žebrového radiátoru) nebo dlouhou tyč (v případě čištění špatně dostupných míst mezi plochým radiátorem a stěnou). Na dočištění radiátoru můžete kromě klasické houbičky použít také úzkou štětku na nádobí.

Tip: K čištění žebrových radiátorů nemusíte používat žádná ramínka nebo dlouhé tyče. V hobby marketech jsou k dostání také speciální válečky s potahem z mikrovlákna.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.