Jak vyčistit pískovec
Péče o různé druhy stavebních materiálů se může zdát jako jednoduchá a snadno proveditelná práce, opak je ale pravdou. Každý povrch si zaslouží údržbu a péči sobě vlastní. Nejinak na tom je také velmi oblíbený pískovec. Víte, jak se o kámen správně start, a jak zajistit, aby vám vydržel v původním stavu řadu let?
Obsah článku
Pískovec není klasický kámen
Na rozdíl od většiny kamenů využívaných při stavbách má pískovec řadu specifických vlastností, které určují jeho celkovou odolnost vůči vnějším vlivům, a tím také náročnost na jeho údržbu. Řadí se totiž mezi sedimenty, tedy horniny vytvořené postupným usazováním jemných částic a jejich následnou přeměnou v pevný útvar. Pískovec pak takto vznikl sedimentací právě písku, který se za pomoci různých pojiv zformoval v kámen, jenž dnes nachází hojné použití nejen ve stavebnictví.
Dělení pískovce
Křemenný pískovec
Nejodolnější materiál, jehož hlavní složkou je křemen. Obsahuje minimum jílovitých pojiv a navíc je díky svému stáří zpevněný silnou mineralizací. Je tedy na stavby nejvhodnějším a nejodolnějším druhem pískovce.
Arkóza
Arkózní pískovec také obsahuje nízký podíl jílů, díky nedostatečné minerální zralosti související s vysokým obsahem živic se pak jedná o hůře opracovatelný materiál.
Droba
Droby se vyznačují nízkou mineralizací a také vyšším podílem jílovitých složek, které výrazně oslabují stavební využití této horniny.
Kromě toho se jednotlivé druhy stavebních pískovců rozdělují podle zrnitosti, textury či barevného odstínu. U všech materiálů však platí podobné zásady pro jejich čištění a údržbu.
Údržba pískovce
K čištění pískovců je nutné přistupovat pečlivě a nesnažit se nic uspěchat. Díky své struktuře se totiž jedná o poměrně výrazně drolivý materiál, kterému by mohlo drsnější mechanické čištění spíše uškodit než přilepšit. Je tedy vhodné dodržet následující kroky, které vám zajistí efektivní vyčistění kamene s minimálními škodami.
Prevence je základ
Chcete-li předejít nutnosti častého čištění pískovce, lze pro jeho ochranu použít specializované přípravky bránící průniku vody do jeho struktury. Právě voda je totiž v dlouhodobém měřítku hlavním nepřítelem, a proto je dobré aplikaci těchto prostředků opakovat pravidelně v horizontu několika let. Před samotnou aplikací je však vždy vhodné kámen jemným smetáčkem zbavit hrubých nečistot a zrn, které by při nanášení přípravku mohly dělat zbytečné problémy.
Možnosti čištění
Jak již bylo řečeno, pískovec si s vodou příliš nerozumí, a pro vlastní čištění je tak ideální variantou například rýžový kartáč. Mechanicky je totiž kámen poměrně dost odolný, a proto je riziko poškrábání nebo drolení na sucho minimální.
Pochopitelně můžete také narazit na nečistoty, které bez vody zkrátka neodstraníte. Pro tyto případy používejte pouze studenou či vlažnou vodu, teplé nebo horké vodě se snažte vyhnout úplně. V úvahu pak připadá možnost tlakového čištění (wapkou či vodní párou), zde je ovšem třeba dbát na správnou intenzitu tlaku, aby došlo pouze k odstranění nečistot a nikoliv obroušení pískovce samotného.
Pokud nebude stačit samotná voda, lze sáhnout po jedlé sodě či speciálních přípravcíh bez fosfátů, které mohou vyčistit chemicky odolné skvrny a jiné nečistoty.
Čemu se vyhnout
Kromě omezení použití vody s vyšší teplotou nepoužívejte na čištění pískovců kyseliny ani látky s kyselým pH (např. ocet). Tyto látky výrazně narušují strukturu horniny, a mohly by tak vést k nechtěným škodám.
Závěrečná impregnace
Na závěr čištění je vhodné pískovec naimpregnovat podobně jako v případě prevence jeho narušení. Impregnaci v pravidelných intervalech v průběhu let opakujte, a váš pískovec bude vypadat stále jako nový a pečlivě udržovaný.