Take a fresh look at your lifestyle.

Jak vyčistit ovčí kožešinu

Ovčí kožešina dokáže být stylovým doplňkem každého obývacího pokoje nebo ložnice. Parádu dělá, když je bílá a nadýchaná. Aby byla stále krásná, potřebuje čas od času naši údržbu. V případě, že se nechcete obrátit na služby profesionální čistírny, můžete ovčí kožešinu vyčistit s velkou dávkou opatrnosti také doma.

Pravidelná údržba

Hřejivé předložky, podsedáky nebo polštáře. Tyto výrobky z ovčí kožešiny jsou stále oblíbené, a to zvlášť ve venkovských chalupách, kterým dodávají velkou dávku útulnosti a pohodlí. Aby byla ovčí kožešina stále ozdobou interiéru, potřebuje také pravidelnou péči. 

Z ovčí kožešiny pravidelně vyklepávajte prach, vysávejte ji vysavačem a nakonec ji vždy pečlivě překartáčujte. Je-li to možné, kožešinu vůbec nevystavujte slunečním paprskům. Hrozí totiž její zažloutnutí, které je nenávratné.

Když víte, že jedete na dovolenou a nebudete delší dobu doma, ovčí kožešinu vyprašte, vykartáčujte a pořádně ji zabalte do igelitového sáčku (ideálně s tabletou naftalínu). Vyhnete se tak riziku, že kromě znečištění se do kožešiny pustí také šatní moli.

Komplikace při čištění

Ovčí kožešina má výjimečné vlastnosti a tomu odpovídá i její speciální údržba. Při jejím čištění může nastat řada komplikací. Například, pokud ji namočíte do vody, ztvrdne. Proto ovčí kožešinu nikdy neperte a k jejímu kompletnímu vyčištění použijte jiný postup.

Tip: Pokud kožešinu nechtěně polijete například vodou nebo šťávou, okamžitě ji promažte sádlem, lojem nebo rostlinným olejem. Nakonec ji nechte třeba na ramínku volně proschnout. Nikdy ale kožešinu nesušte na topení. Čím rychleji totiž schne, tím rychleji tvrdne.

Směsi určené k čištění ovčí kožešiny

Pro čištění ovčí kožešiny tedy v žádném případě nepoužívejte vodu. Natož, abyste dali kožešinu prát do pračky. Vše je špatně, kožešinu tímto postupem nenávratně poškodíte. Naopak k důkladnému čištění ovčí kožešiny stačí použít směs ze dvou složek. A to z těkavého odmašťovadla a sypkého materiálu, do kterého se následně odmašťovadlo nasákne.

  • Jako těkavé odmašťovadlo můžete použít: technický benzín, aceton, perchloretylen nebo technický líh
  • Jako sypký materiál můžete použít: piliny z nepryskyřičnatého stromu (smrku či borovice), hrubou mouku, krupici, magnézium

Jak postupovat při čištění kožešiny

  1. Kožešinu pořádně vyklepejte, vysajte a vykartáčujte.
  2. Vytvořte směs z odmašťovadla a sypkého materiálu (například z technického benzínu a jemných smrkových pilin), touto směsí důkladně vytřete celou kožešinu.
  3. Směs nechte hodinu působit, poté z kožešiny vyklepte všechny piliny.
  4. Kožešinu nechte vyvětrat venku pod přístřeškem. Zbaví se tak nepříjemných pachů i zbytků benzínu.
  5. Nakonec kožešinu vysajte a pořádně ji vykartáčujte.
Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.