Take a fresh look at your lifestyle.

Jak vyčistit odpad u vany? Kromě chemie vyzkoušejte ekologické prostředky

Vana je jedno z míst v domě, které je v každodenní permanenci všech členů rodiny. Není se proto čemu divit, že její odpad se čas od času ucpe. Pokud i vy momentálně řešíte tento ožehavý problém, poradíme vám, jak vyčistit odpad u vany, aby z ní voda odtékala tak, jak má.

Hlavní viníci ucpaného odpadu

Proč se vám odpad u vany neustále ucpává? Hlavními viníky jsou vlasy, chloupky a mýdlo. Kvůli nim se v odtokovém otvoru postupně zmenšuje místo, kterým musí voda projít, aby odtekla do kanalizace.

Největší neplechu dělají dlouhé vlasy, které vytvářejí zamotané slepence. Právě na nich se nejlépe zachycuje mýdlový odpad. Odtud už je jenom malý krůček k vytvoření pevné zátky, která dokonale utěsní odpad u vany.

Prevence je základ

Pokud nechcete stále dokola řešit ucpaný odpad, zkuste ve své koupelně zavést preventivní opatření, abyste se tomuto problému zcela vyhnuli. Jde o tato jednoduchá opatření:

  • Umístěte do vany odtokové sítko, které zabrání tomu, aby se vlasy a chloupky dostaly do potrubí.
  • Jednou za měsíc do odpadu nalijte prostředek, který rozpustí mýdlové usazeniny. Vyzkoušejte čističe odpadního potrubí, které v běžné drogerii koupíte v přírodní-EKO formě.

Čištění odpadu u vany

Vyčistit ucpaný odpad není nic těžkého, tento úkon zvládnete i bez pomoci instalatéra. V zásadě máte tři možnosti – odpad u vany můžete vyčistit mechanicky, a to protahovacím perem nebo zvonem, či  nebo chemickou či ekologickou cestou.

Protahovací pero na čištění odpadu

Protahovací pero je základní výbavou každého instalatéra, nicméně by nemělo chybět ani u vás doma. Je totiž skvělým pomocníkem v případě ucpaného odpadu ve vaně, umyvadle nebo toaletě. Protahovací pero, které má spirálovou koncovku, snadno projde oblouky trubek. A když narazí na usazeninu, jednoduše ji zprůchodní.

Gumový zvon a hydroxid sodný

V případě, že je odpad ve vaně ucpaný jenom částečně, pomůže vám také gumový zvon. Gumový zvon můžete použít i v kombinaci s chemickými prostředky určenými k čištění odpadů, které obsahují hydroxid sodný (např. granule Krtek).

Jak na to? Nejprve do odpadu nalijte horkou vodu, poté do něj nasypte několik odměrek granulí hydroxidu sodného (řiďte se návodem na obalu). Nechte působit dle potřeby, ideálně v rozmezí 20-30 minut. Poté odpad opět zalijte horkou vodou. Pokud se vám zdá, že je odpad ještě mírně ucpaný, můžete k jeho dočištění použít gumový zvon.

Pozor! Hydroxid sodný je zdraví škodlivá látka. Proto při manipulaci s těmito čisticími prostředky dodržuje bezpečnostní předpisy. Na místě je použití rukavic a brýlí.

Ekologické čištění ucpaného odpadu

Pokud se vám příčí k čištění odpadu používat přípravky obsahující hydroxid sodný, můžete zátku v odtoku odstranit i ekologickým způsobem. Do odpadu nasypte 1 hrnek jedlé sody, který zalijte jedním hrnkem klasického octa. Nechte 20 minut působit a pak odpad propláchněte horkou vodou. Jedlou sodu můžete nahradit také práškem do pečiva nebo kuchyňskou solí.

 

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.