Take a fresh look at your lifestyle.

Jak vyčistit koberec

Ačkoli koberce pomalu vytlačují plovoucí podlahy nebo lina, stále jim úplně neodzvonilo. Své místo mají v dětském pokoji, ale i v bytech dříve zařízených. Malé koberečky jsou naopak stále in. Ať už máte doma jakýkoli koberec, je pravděpodobné, že po nějaké době nebude jeho vzhled okouzlující. Ačkoli se to nezdá, i koberce je potřeba pravidelně čistit. A vysávání samo o sobě není dostačující. Pojďme se tedy podívat, jak vyčistit koberec – efektivně a rychle.

Suché čistění

Suché čistění je ke kobercům šetrnější, než čistění mokré. Pokud tedy nemáte koberec znečištěný tak, že by bylo nutné použít vodu, využijte raději suché čistění. Odstraní nejen nečistoty, ale také roztoče, což je zejména pro alergiky velice důležité. Na suché čistění se používá speciální prášek nebo čistící pěna. Tato metoda čistění koberce je vhodná pouze pro koberce s nízkým vlasem. Nesmí se používat na koberce z bavlny.

Nevýhody suchého čistění

Mezi nevýhody metody suchého čistění patří zejména jeho cena. Pokud si na čištění pozvete firmu, jeden metr čtvereční přijde na více než 100 korun. Zvládnete to ale i sami, stačí koupit v drogerii prášek na suché čistění, podle návodu rozsypat po koberci a poté vysát. Také musíte počítat s tím, že čistící prášek se v průběhu čistění usadí všude okolo, proto vás kromě čistění koberce bude čekat také generální úklid.

Jak vyčistit koberec – mokré čistění

Další variantou, jak vyčistit koberec, je čistění mokré. To využijete zejména v případě, že je váš koberec silně znečištěn, jsou na něm skvrny od jídla nebo barev. Je to efektivnější způsob čištění, který se dostane hodně do hloubky. Než využijete mokré čištění, pro jistotu si vyzkoušejte působení chemikálií na kousku koberce někde, kde zjistíte, jak reaguje. Ručně vyráběné koberce totiž můžou pouštět barvu.

Pozvěte si firmu

Na mokré čistění si pozvěte odborníky, je to totiž mnohem větší věda, než čištění suché. Musíte počítat také s tím, že pokoj po vyčištění nebudete moci ihned používat. Podlaha zůstane přibližně 4-5 hodin mokrá a nebudete po koberci moc chodit, ani zpět stavět nábytek. Na druhou stranu, mokré čištění vychází mnohem levněji.

Parní čištění

Parní čištění koberce spočívá ve vstřikování horké páry a saponátu do koberce speciálním vysavačem. Ten si můžete zapůjčit, nebo vám toto čištění provede specializovaná firma.

Jak vyčistit koberec průběžně?

Základní údržba koberce spočívá v jeho pravidelném vysávání. Za běžných podmínek by se měl vysávat alespoň jednou týdně, v případě zvířat nebo alergiků v bytě ho luxujte klidně každý den. Pokud se vám podaří na koberci rozlít červené víno, vyčistíte ho obyčejnou kuchyňskou solí. Tu vysypte na skvrnu, sůl ji pohltí a přes noc do sebe barvu natáhne. Mastné skvrny odstraníte jedlou sodou. Nalepily vám děti do koberce žvýkačku? Nesnažte se ji vytahovat. Raději místo ledujte. Žvýkačka ztvrdne a bude snadné ji pak vydrolit.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.