Take a fresh look at your lifestyle.

Jak uskladnit celer

Divoká mateřská rostlina celeru se dodnes vyskytuje v středomořské oblasti. Celer byl znám již v Egyptě, Řecku a Římě, zachovaly se o něm zejména zprávy jako o aromatické rostlině používané při smutečních slavnostech. Na řeckých mincích v 5. století před naším letopočtem jsou vyražené celerové listy. I dnes se ještě  v Řecku zavěšuje nad vchodem do domu jako rostlina přinášející štěstí. Severně od Alp je celer zelenina poměrně mladá; teprve z 16. století jsou zápisy o tom, že se přidával zprvu jako aromatická nať, později byl pojídán jako zelenina. Víte, jak uskladnit celer?

Celer a jeho typy

Celer je silně aromatická zelenina, která je bohatým zdrojem minerálních solí, sacharidů a vitamínů. Pěstuje ve třech typech:

  • Bulvový celer vytváří dužnatou bulvu, která je kořenovou zeleninou. Bulvový celer je vhodný na uskladnění. 
  • Listový celer má jen málo vyvinutou bulvu, zato však mohutně vyvinutou listovou růžici s řapíkatými tmavozelenými lesklými listy, kterých se využívá jako pochutinové  zeleniny. 
  • Řapíkatý celer má široké dužnaté řapíky vztyčených listů, které se při pěstování bělí zastíněním. Používá se jich na jemný aromatický salát.

Celer na zahradě

Celer se vysévá v únoru do skleníku nebo teplého pařeniště. Když vzejde, je třeba přepichovat sazeničky nejméně dvakrát do truhlíků. Po 15. květnu se sazenice vysazují na stanoviště. Jako mezikultury v zahrádkách je výhodné použít hlávkový salát. 

Jak uskladnit celer

Bulvy celeru se sklízejí v říjnu až počátkem listopadu. Nejlepším místem na uskladnění je sklep. Samozřejmě ne panelákový, na ten rychle zapomeňte.

  • Ať už budete sklízet celer z vlastní zahrádky a nebo si ho na uskladnění koupíte, nikdy ho neperte. Praný celer se špatně skladuje a snadno hnije.
  • Pozor na namrzlý celer, ten se nedá skladovat vůbec. 
  • Pro skladování celeru v domácnosti je nejlepší vybrat bulvy s trochu delšími kořeny a bohatým listovým srdíčkem. 
  • Celer uskladněte na zimu založený do písku ve sklepě. Pokud se pro tuto variantu rozhodnete, pamatujte na to, že celá vrchní třetina bulvy musí z písku vyčnívat, celer nesmí být zahrnutý!
  • Pokud jste majiteli chladného sklepa, vydrží vám v něm celer poměrně dlouho i volně na polici

Proč i dobře uskladněný celer vyhnívá

Pokud se vám stává, že máte celerové bulvy uskladněné správně v chladném a vlhkém sklepě, ale začnou vám vyhnívat, tedy začnou se měnit v kašovitou hmotu, chyba nebude pravděpodobně na straně uskladnění. Možná se snažíte o vypěstování co největší bulvy, a proto nešetříte při hnojení dusíkem. Celer přehnojený dusíkem má dutý střed. Právě odtud začne postupně vyhnívat. 

Pokud už se vám podaří takový (dusíkem přehnojený) obr celer vypěstovat, mnohem lepší, než ho uskladnit ve sklepě, je bulvy zpracovat (nakrájet) a uložit do mrazáku.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.