Take a fresh look at your lifestyle.

Jak ušít závěsy

Chcete si ušít jedinečné závěsy, které se stanou perfektní dekorací ve vašem interiéru? Pokud si nemůžete vybrat v současné nabídce bytového textilu, nebo hledáte něco, co bude opravdu originální, jsou záclony šité na míru skvělou volbou. Když však oslovíte profesionální švadlenu, tak se za práci pravděpodobně nedoplatíte.

I pokud máte minimální znalosti práce se šicím strojem, můžete vyzkoušet šití záclon doma. Je to opravdu snadné. Obzvlášť když se budete držet našeho návodu, který jsme pro vás připravili krok za krok. Návody na vlastní závěsy jinak určitě najdete i ve speciálních knížkách a časopisech.

Na co si dát pozor před samotným šitím

jak ušít závěsyKdyž si chcete zhotovit vlastní závěsy doma, tak většinou nestačí jen koupit nějakou látku, přeměřit okna, závěsy ušít a pověsit. Jednotlivé kroky doporučujeme pečlivě promyslet, aby výsledek opravdu splnil veškerá vaše očekávání a závěsy se vám po několika týdnech nevypáraly nebo nespadly i s garnýží z vašeho okna.

Látka hraje velkou roli

Závěsy si můžete ušít z levné i z dražší látky. Pokud investujete do látky za cenu například 2000 Kč, dočkáte se určitě lepšího výsledku než s látkou za čtvrtinovou či pětinovou cenu. Obchody s látkami však naštěstí nabízejí bohatý výběr z různých cenových kategorií, a pokud si látku před koupí osaháte, pravděpodobně nezvolíte špatně.

Spíše než barevné a hojně vzorované variace sáhněte po něčem jednodušším. Nejlépe vypadají jednobarevné závěsy, které ladí se stylem místnosti. Měly by plnit jak praktickou funkci, tak funkci dekorační.

Zvolte dobrou délku závěsu

Ušité závěsy doporučujeme zakončit přibližně 0,5 až 1 cm nad podlahou. Jestliže je necháte delší, celkový vzhled bude působit spíše rozpačitě. Navíc je to i nepraktické při uklízení a udržování závěsů, které se pak snáze opotřebí.

Šijeme závěsy na šicím stroji

K výrobě závěsů budeme potřebovat látku, nůžky, nitě, špendlíky, žehličku a šicí stroj.

Nejprve si důkladně změříme výšku a šířku okna. Na obou stranách připočítáme přibližně 3 cm na začištění. Jestliže budete závěsy řasit, potřebujete ještě přibližně dalších 15 cm šířky.

U látky nejprve zastřihneme rohy a pak přeložíme okraje závěsů po celém obvodu. Záložku přišpendlíme a zažehlíme. Následně na šicím stroji závěsy celé obšijeme.

Při věšení je založíme, aby se hezky nařasily. Tento univerzální postup lze využít u všech typů závěsů – bez ohledu na to, zda je volíte do ložnice, do kuchyně nebo třeba do obývacího pokoje. Závěsy také můžete svázat stuhou, krajkou či ozdobit korálky. Vdechnete jim tak jedinečný detail.

Některé obchody nabízejí také speciální zažehlovací pásky, díky kterým vytvoříte záložku záclon pohodlně i bez šití. Pěkné záclony si proto dnes může doma vyrobit úplně každý. Stačí jen mít chuť a udělat si na tyto domácí práce chvilku času.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.