Jak udit bůček
Pořádně prouzený bůček máte určitě rádi. Jak na to, aby krásně voněl a rozplýval se na jazyku?
Obsah článku
Jak udit bůček
Jestliže máte velký hlad, vyzkoušejte uzený bůček. Základem je vybrat pěkně prorostlý a kvalitní. Měl by být naložený v koření, ale můžete jej nechat jen tak nasolený. Existuje mnoho receptů, na jeho naložení. Vyzkoušejte grilovací koření nebo směsi. Můžete využít červenou papriku, hořčičné semínko, pepř, česnek, chilli, sušenou cibuli, muškátový oříšek, řecké koření, kmín i hořčici.
Bůček by se měl udit dostatečně dlouho, tak, aby byl pořádně prouzený, ale zase, aby z něj veškerá šťáva nevykapala a nebyl úplně spálený. Uďte jej lehce na mírném kouři. Můžete udit na teplém i studeném. Doba uzení je závislá na velikosti bůčku, měla by být různě dlouhá. Většinou by se měl udit bůček o velikosti 1 kg – 1,5 kg. Při této velikosti postačí jej udit teplým kouřem 60 – 80 °C a to přibližně 6 – 10 hodin. Před samotným uzením by se mělo maso lehce osušit, aby nebylo mokré.
Větší kusy bůčku se udí za studena. Je to delší, ale vyplatí se to. Maso by mělo být v nálevu naloženo alespoň 14 dní, předtím, než se bude udit. Uzení studeným kouřem trvá 8 – 10 týdnů.
Recept na uzený bůček s americkými bramborami
Uzený bůček je skvělá potravina, která se vám bude hodit, kdykoliv, když budete mít hlad. Dáte si ho na chleba nebo s brambory k obědu. K uzenému bůčku se hodí hořčice a křen. Přidejte třeba i jarní cibulku.
Ingredience:
1 kg uzeného bůčku
400 g brambor
černého piva
1 cibule
2 stroužky česneku
grilovací koření
koření na brambory
Postup:
- Bůček si naložte do koření nejlépe den předem.
- Brambory uvařte ve slupce, nechte chvíli vychladnout a pak nakrájejte na měsíčky.
- Bůček nakrájejte na plátky, dejte do zapékací mísy a obložte česnekem s cibulí. Zalijte černým pivem a pečte v troubě do zlatova. Zároveň s bůčkem pečte také brambory, které posypete kořením. Můžete si je přihodit i k bůčku, aby nasákly vůní masa.
Uzení bůčku doma
Udit bůček můžete i doma v domácí udírně. Na uzení je dobré koupit více surovin, tak, aby se celá udírna využila. Nahoru dejte sýr a kuřecí maso, či vepřové a na spodní polici bůček. Maso můžete i zavěsit. Před uzením se vždy nakládá.
Jakmile vyberete maso, které chcete udit, rozdělíte ho na větší kusy. Jeden kus by neměl mít víc, jak 1,5 kg. Velikost jednotlivých kusů masa má vliv na jeho vyuzení. Neměly by být menší, než 0,5 kg, protože by se mohly vysušit.
Maso můžete naložit na sucho i na mokro. Při nakládání na sucho budete potřebovat sůl, koření a česnek. Po nasolení a nakořenění přikryjte maso igelitem, tak, aby se k němu nedostal vzduch. Maso by mělo být skladováno v teplotě 4 °C. Koření a sůl by měly mít dost času, aby se vsákly do masa.
Lák na uzení masa
Maso by se mělo naložit do láku. V něm vydrží 2 – 3 týdny, někdy také 3 – 6 týdnů. Při naložení se maso zcela ponoří, takže by se nemělo zkazit. Při nakládání je dobré využít bylinky, bobkový list, pepř, nové koření, jalovec, tymián. Před zalitím masem je dobré lák pořádně povařit. Maso by se mělo vkládat, až do vychladlého.
Doba naložení masa do láku je 1 – 5 dní, podle toho, jestli je maso kuřecí nebo vepřové. Bůček byste měli zbavit kosti před naložením. Udit můžete nejen bůček, sýry, ale i ryby. Při metodě uzení studeným kouřem se používá teplota 20 – 30 °C. Uzené maso má trvanlivost 3 měsíce. Do té doby by se mělo spotřebovat.
Uzení studeným kouřem trvá 24 – 72 hodin. Udírny jsou převážně dřevěné a i plechové. Po vyuzení se maso zavěsí na 2 týdny na chladné a dobře větratelné místo. Při horkém kouři se maso udí na 50 – 60 °C. Udírna může být elektrická, ale také fungovat na dřevo. Stačí jen zatopit a můžete mít skvělý bůček na stole.