Jak uchovat tibetskou houbu
Tibetská (kefírová) houba je skvělá na výrobu domácího kefíru. Pokud ji máte doma a máte zároveň i mléko a čas chvíli čekat, máte vyhráno. Pro kefír už nemusíte chodit do obchodu. Výhodou tibetské houby je, že nikdy nezmizí. Naopak, dál roste. Co však dělat, pokud musíte odjet pryč a nemůže se o houbu starat?
Obsah článku
Možnosti skladování tibetské houby
1. Umístění houby do lednice
Pokud odjíždíte například na dovolenou, máte několik možností. Plánujete-li být pryč dlouho, uděláte nejlépe, pokud kefírovou houbu někomu darujete nebo půjčíte. Zatímco si budete užívat na dovolené, houba bude dělat radost v jiné domácnosti.
Jedete naopak pryč jen na pár dnů? Dejte tibetskou houbu do mléka a do lednice. Houba bude kefír i nadále vyrábět, ale bude jí to trvat delší dobu. V lednici vám vydrží týden. Až se po týdnu vrátíte z dovolené, můžete kefír bez obav vypít.
2. Houba v lednici s větším množstvím mléka
Bude vaše nepřítomnost delší než týden? Pokud k vám někdo půjde zalévat květiny nebo krmit rybičky, můžete ho požádat, aby houbě vyměnil mléko. Pokud k vám však nikdo za celou dobu vaší nepřítomnosti nepřijde, dejte houbě více mléka než obvykle a umístěte ji do lednice. Za každý další týden, kdy budete pryč, přidejte houbě třetinu až polovinu základní dávky navíc. Poměr houby a mléka by však neměl být větší než 1:60.
3. Zmražení tibetské houby
Další možností je zmražení houby. Jak na to? Nejprve převařte vodu, nechte ji vystydnout a poté houbu touto vodou opláchněte. Houbu osušte v čisté utěrce nebo v látkovém kapesníku a vložte ji do sáčku, který je naplněný sušeným mlékem. Houba musí být mlékem celá zakrytá. Sáček umístěte do mrazáku. Počítejte s tím, že houbu v mrazáku vydrží maximálně dva měsíce. Chcete-li kefírovou houbu opět začít používat, dejte ji na pár minut do sklenice se studenou vodou. Následně opláchněte zbytky sušeného mléka a vložte houbu do mléka čerstvého.
Existuje i druhá možnost, jak tibetskou houbu zmrazit. Vložte vychlazenou tibetskou houbu do sáčku se studenou vodou a poté ji nechte chvíli v lednici, aby si zvykla na chlad. Nakonec houbu umístěte do mrazáku.
4. Sušení kefírové houby
Tibetskou houbu omyjte vychlazenou převařenou vodou. Poté ji osušte v látkovém kapesníku nebo utěrce a nechte ji sušit tři až pět dnů na dobře větraném místě. Sušit ji můžete v bílém papírovém pytlíku nebo mezi dvěma vrstvami čistého plátna.
Až bude houba suchá, dejte ji do krabičky s víčkem a umístěte ji do lednice. Můžete ji rovněž posypat sušeným mlékem. Vydrží vám takto usušená i více jak jeden rok.
Jak houbu znovu začít používat
Pokud jste houbu mrazili nebo sušili, pamatujte na to, že než vám zase začne plně sloužit, bude to chvíli trvat. Tibetskou houbu dejte do mléka a mléko poté každý den vyměňujte. Vyčkejte, dokud nebudete cítit obvyklou vůni a dokud mléko nezíská známou kefírovou chuť. Může to trvat až několik dnů, houba se musí pořádně probudit a rozkoukat.
Pozor, tibetskou houbu nikdy nerozmrazujte v mikrovlnné troubě. Vždy ji nechte rozmrznout při pokojové teplotě.
Kefír z tibetské houby a jeho výhody
- kefír má příjemnou a intenzivnější chuť než kefír kupovaný
- vyrobíte si ho sami v pohodlí domova a jeho výroba není těžká (pokud vyprodukujete nadbytky houby, můžete ji rozdat přátelům)
- fermentujte ve skleněné nádobě, kde se neuvolňují žádné škodlivé látky
- pozitivně působí na trávicí ústrojí (napravuje například i škody, které vznikly užíváním antibiotik)
- posiluje imunitní systém
- reguluje krevní tlak a cholesterol v krvi
- podporuje hojení zánětlivých procesů v těle
- působí proti stárnutí buněk
- je zdrojem energie a působí proti únavě
- podporuje metabolismus a proces hubnutí