Jak uchovat kombuchu
Slyšeli jste už o zázračném elixíru mládí, kterému se říká kombucha? Tato „houba“ má blahodárné účinky na lidský organismus a díky pravidelnému pití kombuchy brzy získáte pevné zdraví a posílíte svůj organismus na velmi dlouhou dobu. O co se ale vlastně jedná?
Obsah článku
Zvláštní „houba“?
Kombucha je fermentovaný, jemně perlivý nápoj, složený z černého či zeleného čaje, jehož pozitivní vlastnosti znali už starověcí Číňané. Nápoj se připravuje ze stejnojmenné „houby“, která je vlastně směsí bakterií a kvasinek. Tyto bakterie jsou však pro naše tělo blahodárné. O „houbě“ se mluví vlastně pouze v uvozovkách, o žádný druh houby se v žádném případě nejedná, houbě se podobá pouze svým tvarem. Zpočátku „houba“ připomíná jakousi beztvarou hmotu. A právě tato hmota je při kvasném procesu velice důležitá, jelikož tvoří na nápoji speciální povlak. Ten je nejdříve šedý, později hnědý a jeho hlavním úkolem je to, že slouží jako živná půda pro výše zmíněné bakterie mléčného kvašení. A právě díky tomuto celému procesu vzniká lehce nakyslý nápoj plný užitečných látek.
Jak se pustit do výroby kombuchy?
Pokud se chcete pustit do její výroby, opatřete si nejdříve kvalitní „houbu.“ Tu si kupte nejlépe v obchodě se zdravou výživou či od ověřeného dodavatele. Nejlepší je, když mateřskou „houbu“ získáte od nějakého svého známého. Víte totiž přesně, jak se s „houbou“ zacházelo. Abyste z kombuchy vyrobili onen zdravý nápoj, musíte si nejdříve připravit silný nálev z černého nebo zeleného čaje, do kterého přidáte poměrně velké množství cukru. Tento krok zcela určitě nevynechejte, cukr je pro celý proces velice důležitý, jelikož se „houba“ živí právě cukrem a čajem. Až získáte vychladlý, sladký, čajový nálev, vložte do něj „houbu“, která začne nápoj přeměňovat do jeho perlivé a mírně octové chuti. Kvasný proces však nesmí překročit hranici 10 dnů, jinak je kombucha pro lidský organismus nebezpečná! Pokud si na celý proces netroufáte sami, kupte si ve specializovaných obchodech již hotový nápoj.
Jak kombuchu uchovat?
Kombuchu si doma vlastně sami pěstujete, z mateřské „houby“ si pak můžete připravit hned několik nápojů. Pokud jste zkušení, můžete se pokusit kombuchu i namnožit a obdarovat tak i své známé a přátele. Doporučuje se alespoň jednou dceřinou „houbu“ dát společně s mateřskou do stejné nádoby, ve které si připravujete nápoj. Po zhotovení nápoje uzavřete houbu do čisté sklenice alespoň s 200 ml nápoje z předchozí dávky. Dbejte zejména na to, abyste zachovávali 100 % čistotu. Vždy si před manipulací s „houbou“ důkladně umyjte ruce, „houbu“ pokládejte vždy na čistý talířek a nikdy na ni nepoužívejte kov, nesvědčí ji stejně tak jako například zbytek saponátu na nádobí. Pokud houbu nechcete ihned použít, uchovávejte ji v chladu, nejlépe v ledničce, kde vám vydrží i několik týdnů. Co se týče již hotového nápoje, tak i ten skladujte v ledničce, jelikož při pokojové teplotě i nadále kvasí a jeho chuť je pak mnohem více kyselá.
Dá se „houba“ i zamrazit?
V případě, že houbu opravdu nebudete používat několik týdnů, zkuste ji zamrazit. Nízké teploty houbě neuškodí, jen je důležité, aby byl proces mrazení opravdu rychlý. Pokud by tomu tak nebylo, narušily by se stěny „houby“ a ta by se tak poškodila. Mrazák tedy dejte na nejvyšší výkon a vložte do něj „houbu“ zabalenou do igelitového sáčku. Až ji opět budete potřebovat, vyndejte ji a nechejte zcela rozmrazit v roztoku z čaje a cukru.
Je i nějaký jiný způsob?
Nejméně častým způsobem, který lze také použít, je pak usušení kombuchové „houby“. Dbejte však na zvýšenou hygienu, na povrchu „houby“ se totiž nesmí usadit žádné jiné kvasinky či mikroorganismy.