Jak svázat okrasné trávy
Okrasné trávy patří ve většině případů k velmi odolným rostlinám, které nevyžadují před zimou náročnou péči. Některé rostliny ohrožuje vlhkost, která se může během zimy dostat ke kořenům a způsobit zahnívání trávy.
Takto poškozená rostlina se v některých případech dá zachránit, ale je mnohem praktičtější se tomuto problému vyhnout. K ochraně trávy přes zimní vlhké a studené období stačí jen mít po ruce provázek a vyčkat na správný čas, který je daný hlavně zeměpisnou polohou zahrady.
Obsah článku
Přirozená ochrana
Okrasné trávy se nikdy před zimou nestříhají. Přestože jsou v trsech suchá stébla, nechají se na místě jako přirozená ochrana proti vlhkosti u kořenů rostlin. Navíc dutá stébla by po zastřižení byla dalším vstupním místem vlhkosti. Tato úprava zastřiháváním se dělá až na jaře. I květenství, která na podzim zasychají, se mohou ponechat na rostlině, nebo se ustřihnou a použijí se ještě v podzimní suché výzdobě.
Pravý čas pro poslední zahradnické úpravy
Ještě celý podzim mohou okrasné trávy zdobit zahradní záhony. Čas, kdy by se měly připravit na zimu, přichází až s prvním mrazem a před sněžením. Svazování se týká hlavně vyšších a vysokých okrasných trav. Nejčastěji se na zahradách vysazuje z vysokých trav pampová tráva, ozdobnice čínská, proso prutnaté nebo dochan psárkovitý.
Příliš časné zazimování trávy oslabí
Stébla s listy by měla být už pokud možno suchá, což se většinou pozná změnou barvy (zežloutnou nebo zhnědnou). Je nesprávné začít s podzimní úpravou příliš brzy a svázat trávy jen proto, aby zahrada budila dojem, že je přepečlivě udržovaná nebo proto, že je vhodné slunečné počasí pro práci venku. Rozhodně i podzimní trávy vlající ve větru mají své kouzlo.
Předčasným svázáním lze rostlinám spíše uškodit
Trávy se podobně jako všechny ostatní venkovní rostliny na zimu připravují – v listech probíhá proces zvaný fotosyntéza. Z anorganických látek syntézou vzniknou látky organické a ty si rostliny ukládají do zásoby, aby přežily zimu a na jaře měly dost síly k vyrašení. To znamená, že předčasné svazování ještě zelených trav zabrání přístupu světla a rostlina si neutvoří dost zásob. Navíc, svázat listy příliš brzy může způsobit vznik plísní.
Svazování do snopů
Ve vhodném čase tyto trávy stačí šetrně zvednout, stébla urovnat. Trs stačí obejmout, lehce s ním zakroutit po směru hodinových ručiček a uprostřed, nebo na několika místech svázat jutovým motouzem do snopů.
Celá ochrana trávy se ještě dokončí přihrnutím vrstvy mulče kolem kořenů. Použít se dá kompost, štěpka, listí. Na vrch stačí položit pár větviček chvojí.
Na jaře se snopy svázané trávy rozvážou a tráva se ostříhá asi 10 cm nad zemí, přičemž je třeba dbát na to, aby se nepoškodily nové rašící výhonky. Od kořenů se odstraní krycí vrstva. Pokud se použil k ochraně kořenů kompost, lehce se zapracuje do půdy kolem trávy.
Něco navíc pro choulostivé trávy ve vyšších polohách
Trávy jako pampa nebo kavyl mohou být v zimě více vystaveny nebezpečí poškození, ale dá se tomu předejít. Do středu travního trsu se nasype třeba suché listí nebo sláma a udělá se tzv. nastýlka. Poté se opět tráva sváže do snopu stejným způsobem a po obvodu se přikryje bílou netkanou textilií.
Nižší okrasné trávy se nesvazují
Pokud jsou na zahradě i trávy nízkého vzrůstu, tak se obejdou bez svazování. V žádném případě se na podzim nezastřihují. Pokud jde o chladnější oblast, doporučuje se klasická ochrana z vrstvy listí přikrytého větvičkami chvojí.
Je dobré si zjistit, zda daný druh trávy zimu venku zvládne. Některé druhy prodávaných trav v našich podmínkách venku nepřezimují a je nutné je v truhlících nebo květináčích schovat na zimu do světlé a chladné místnosti, kde bez zalévání přečkají do jara.