Take a fresh look at your lifestyle.

Jak stříhat kiwi

Opravdu výborně roste kiwi aktinidie čínská (Actinidia chinensis) výhradně v subtropických oblastech. U nás se mu daří pouze tam, kde se pěstuje vinná réva nebo na obzvláště chráněných místech. To platí zejména pro velkoplodé odrůdy. Plně mrazuvzdorné jsou odrůdy drobnoplodé, které se navíc mohou konzumovat neloupané. A jak je to vlastně se stříháním kiwi?

Pěstování kiwi – měli byste vědět

  • Kiwi vyžaduje kyselou půdu stejně jako zahradní borůvky. Je-li půda příliš zásaditá, objevuje se velmi často chloróza – listy získají nezdravě nažloutlý vzhled a jejich okraje hnědnou.
  • Kiwi je na rozdíl od ostatního drobného ovoce rostlina dvoudomá. Rostliny vytvářejí buď pouze samčí nebo výhradně samičí květy. Abyste se dočkali úrody, postačí však, aby vedle většího množství samičích rostlin vyrůstala jedna samčí.
  • Kiwi je popínavá rostlina, to znamená, že vyžaduje konstrukci nebo dráty, po kterých se bude moci pnout a ke kterým bude případně možno připevnit její silné výhony.
  • Plody nasazuje kiwi výhradně na jednoletých krátkých výhonech. Při řezu proto záleží na tom, aby plodící větve vyrůstaly pravidelně podél celé rostliny, a zároveň, aby byly prosvětlené. Větve starší než 3 roky plodí méně a menší plody. Proto je třeba se starat o průběžné obnovování obrostu hlavních větví.

Jak stříhat kiwi

Pravidla řezu kiwi jsou podobná jako u vinné révy, je třeba vyhnout se zejména řezu v předjaří (kvůli slzení na řezných plochách).

Zimní řez kiwi

  • Při zimním řezu v únoru až březnu odstraňte po ukončeném zapěstování hlavních větví všechny silné a hustě rostoucí mladé výhony, které na nich vyrůstají.
  • Odstraňte také odplozené plodící větve.
  • Zbylé mladé výhony, které je nutno zkrátit asi o třetinu až polovinu, budou sloužit k obnově plodonosného obrostu.

Letní řez kiwi

  • V červenci až srpnu, když plody dorostou do velikosti vlašského ořechu, se provádí letní řez kiwi.
  • Letní řez spočívá v zastřihnutí veškerých výhonů nad pátým a šestým listem nad plody.

Tip

Weiki

Jednou z velmi dobrých odrůd aktinidie je odrůda Weiki – chutné kiwi s malými plody, které bylo vyšlechtěno v institutu ovocnictví Technické univerzity v Mnichově. Vyznačuje se bujným růstem – dorůstá až 3 m výšky. Weiki je zvláště odolné proti zimě. Odolnost proti mrazu se uvádí až do -30 °C. Preferuje propustné půdy s dostatkem živin a vláhy a chráněné stanoviště.

Plody jsou veliké pouze jako angrešty, ale je jich obrovské množství. Plody dozrávají na přelomu září až října. Plody v plné zralosti drží dlouho na rostlině. Toto kiwi se hodí i k dalšímu zpracování. K tomu, aby se rostlina pnula, stačí pouze několik drátů nebo drátěný plot. Odrůda je ideální například do malé zahrádky.

Kiwi – stříhat, či nestříhat?

Vraťme se ještě jednou ke stříhání kiwi. Budiž vám útěchou, že kiwi bude plodit i bez střihu. Střihem ale ovlivníte kvalitu plodů a jejich množství. Samozřejmě také zredkujete velikost rostliny.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.