Take a fresh look at your lifestyle.

Jak srovnat zahradu

Pokud vás trápí nerovný terén zahrady, měli byste vědět, že existují v zásadě pouze dvě možnosti, jak zahradu srovnat a  vytvořit tak celkově příjemný dojem v konfiguraci s ostatním terénem v okolí. O jaké možnosti jde?

Mechanické srovnání zahrady

Pokud jde o srovnání zahrady mechanicky, to znamená o srovnání nerovností, pak se jako jediné řešení jeví dodat hlínu tam, kde chybí

  • Pokud se nejedná o velké nerovnosti terénu, potom bude pravděpodobně a stačit dovezená zemina, krumpáč, rýč, lopata a hrábě
  • V opačném případě je třeba se spolehnout kromě závozu hlíny na bagr.

Optické srovnání zahrady

Skalka

Pokud se nechystáte stavět na zahradě dům nebo rekreační objekt, potom nemusíte nezásadní nerovnosti, řešit ani bagrem, ani krumpáčem. Můžete dát přednost optickému srovnání zahrady výsadbou různě vysokých rostlin, terasováním zahrady, stavbou opěrných zídek a jejich osazením květinami, tvorbou odpočívadel, schodišť, vodních nádrží – bazén, jezírko, ptačí napajedlo …, slunečních lázní, dětských hracích koutků a pískovišť, instalací ozdobných kulis a zdí, stavbou různých pergol, chráněných krbů a ohnišť, skleníků a pařenišť, různých typů cestiček a zákoutí se zahradním nábytkem a podobně.

Skalky

Nerovnou zahradu s větším svahem velmi dobře srovnáte stavbou skalky. Do prudšího spádu se bude hodit krátká zídka. Zbytek terénu dorovnají klikaté pěšinky z plochých nášlapných kamenů doplněné okrasnými dřevinami a plazivými keři.

Sluneční lázně

Sluneční lázně na zahradě orientujte směrem na jih. Základem musí být kvalitní a dobře udržovaný trávník s vhodným podkladem, důležitá je výsadba vyšších keřů, které budou zdobit květem, případně plazivých jehličnanů a vysokých a hustých travin. O zvýšený okraj kruhovitého, případně podkovovitého půdorysu je třeba mít možnost se opírat zády. Důležité je, aby přístupové chodníky byly vedeny tak, že do zákoutí slunečních lázní bude vidět teprve tehdy, až budete těsně u nich.

Opěrné zídky osázené květinami

Aby zdi a terasy netvořily pohledové přímky, začleňte na zahradu kaskádovitě rostoucí a převislé keře. Například botanické a pnoucí růže, tavolníky a podobně.

Terasování pozemku

Tam, kde spád zahrady přesahuje 15 procent, měli byste přenechat řešení svahu projektantovi. Ten navrhne podle sklonu pozemku zbudování vhodných teras, nejčastěji o šířce 2 až 8 m; opěrných zídek do výše 150 cm, zbudování více předsunutých schodů chráněných vchodovými keři. Mezi terasami je možno budovat chodníčky. Terasování pozemku vám umožní využít kaskády pro přepady tekoucí vody.

Dětské hrací kouty a pískoviště

Každá zahrada musí pamatovat na děti. Je třeba jim vytvořit prostor pro zábavu a radost ze zdravého pohybu. A tak nesmí chybět pískoviště, houpačky, jednoduché stoly a lavice, kde se budou moci děti najíst, hrát si a kreslit.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.