Jak se zbavit přesličky
Tvrdohlavý plevel, který je pro mnoho majitelů zahrad velkou nepříjemnost, se jmenuje přeslička rolní (Equisetum arvense). Je to vytrvalá rostlina, která se ráda objevuje v záhonech i trávnících. Hluboko sahající kořenový systém ztěžuje trvalé odstranění plevele ze zahrady. Z dlouhodobého hlediska pomůže proti přesličce pouze zlepšení kvality půdy, údajně pomáhá i pěstování vlčího bobu.
Obsah článku
Používání herbicidů proti přesličce ano, ale jen v omezené míře
Přeslička rolní roste především na vlhkých, utužených a hlinitých půdách s poměrně nízkou hodnotou pH mezi 5 a 6. Ani prostředky na hubení plevelů (herbicidy) obvykle problém trvale neřeší a z důvodu ochrany rostlin a živočichů se stejně nedoporučují.
Boj s přesličkou přirozeným způsobem – trávník
Nejlepším způsobem regulace přesličky rolní je změna preferovaných podmínek jejího růstu.
- Pokud přeslička rolní roste v trávníku, je třeba zjistit hodnotu pH půdy. Jednoduché testy jsou k dispozici například v zahradnictvích. Trávníkům vyhovuje hodnota pH mezi 7 a 8. Pokud je půda příliš kyselá (tedy pH je nižší), lze její pH zvýšit vápnem.
- Vápnění má dvojí pozitivní účinek: zatímco růst přesličky rolní, která má ráda kyselou půdu, bude potlačen, trávník poroste ještě intenzivněji.
- Kromě toho by měl být trávník během prvních dvou jarních sečí posekán alespoň na výšku maximálně pěti centimetrů. Pokud bude přeslička odstřižena pod prvním větvením, nebude se již rozmnožovat výtrusy.
- Zhutněný trávník je také dobré provzdušnit – třeba obyčejnými vidlemi.
Boj s přesličkou – záhony
- Nekončící boj s přesličkou – ustavičné vytrhávání, nedovolit výtrusům, aby se dostaly do půdy.
- Pomoci může pravidelné kypření půdy na záhonech a zvýšení její propustnosti přidáním kompostu a písku.
- Výsev lupiny (vlčí bob) také pomáhá kypřit půdu. Kořeny rostliny sahají hluboko do půdy a zlepšují její propustnost.
- Rozvětvený a hluboce kořenící kořenový systém přesličky rolní by měl být co nejdůkladněji odstraněn. Nestačí ale jednoduché přerytí pozemku.
- Půdu je třeba přerýt na hloubku dvou rýčů a pečlivě vysbírat všechny oddenky. Tento úkon provádíme na podzim.
- Na jaře, jakmile se na přeryté ploše objeví nové výhonky přesličky, je třeba je ošetřit selektivním herbicidem, jehož účinné látky pronikají až do kořenů a rostliny postupně odumřou. (Stačí aplikovat pouze v malém množství na list a zahubí celou rostlinu.)
- Ve spárách v dlažbě lze přesličku likvidovat i pomocí speciálního přístroje žhavým vzduchem (funguje na bázi horkovzdušné pistole, kterou lze použít také).
Přesličkou rolní proti škůdcům a chorobám rostlin
Přeslička rolní může být mnohými považována za nepříjemnou, má však i některé pozitivní vlastnosti. Rostlina se používá jako léčivá bylina, na zahradě ji lze použít k biologické ochraně rostlin. Postřik z odvaru z přesličky rolní chrání rostliny před škůdci a chorobami, např. mšicemi a plísněmi.
dobrý den chci se zeptat vápno proti preslicce má být hašené nebo obyčejné ?
děkuji