Take a fresh look at your lifestyle.

Jak se zbavit myší na zahradě

Je tu srpen. Vše venku je stále pěkně zelené a voňavé. Stále ještě sbíráme plody svého pěstitelského úsilí a rádi bychom sbírali i nadále. Příjemné sluneční však paprsky nelákají do zahrad a na pole jen nás, zahrádkáře. Naši práci v našem stále teplejším podnebí znehodnocují kromě chorob rostlin i stále rozšířenější škůdci z říše zvířat. Umíte si poradit s podzemními nepřáteli, kteří svou pílí terorizují i vaši zahradu, vaše hospodářství? V tomto článku bude řeč o myších. Nabízíme pár tipů, jak se s nimi vypořádat. Jak se zbavit myší na zahradě?

Proč je třeba proti myším bojovat

Žijí s námi v zahradě celý rok, často o nich ani nevíme. Mají tam dost potravy a bezpečné úkryty. No na podzim, který zanedlouho zaťuká na dveře, se situace změní. Kvůli potravě a teplému úkrytu nebudou váhat vstoupit i do našich obydlí. A to bez dotazování. Pokud jsou hladové, pustí se i do knih či lůžkovin.

  • Myší kanálky v trávě

    Myši dokážou zlikvidovat uskladněnou úrodu, prokoušou, co jim stojí v cestě. (Tak třeba – okusují kabely, aby z jejich měkké izolace získali materiál do pelíšku.)

  • Myši všude zanechávají trus. Co je však nejhorší, při těsnějším kontaktu s ním máte větší šanci na některou z nemocí, které hlodavci přenášejí – například nebezpečný zánět mozkových blan. Myši jsou totiž mezihostiteli klíšťat, a pokud je některé klíště nositelem zmíněného onemocnění, už jen exkrementy myši se v přímém kontaktu můžete nakazit i vy.
  • Myši mohou přenášet i vzteklinu, proto může být jejich kousnutí velmi nebezpečné.  Roznášejí i nebezpečné vysoce infekční choroby jako žloutenka, paratyfus či prasečí mor.

Jak se zbavit myší na zahradě

Zaměřte se na podporu přirozených nepřátel myší

Poštolky, káňata, puštíci nebo sovy. Právě to jsou přirození predátoři myší, kteří vám pomohou vést boj s myšmi na zahradě přirozenou cestou. Určitě nebude od věci vysadit kolem pozemku křoviny a umístit budky. Hromadou kamení na zahradě Možná nepohrdne ani lasička, která si na myši určitě ráda pochutná.

Na myši platí kočka i pes 

  • V tom případě děláte velkou chybu. Pokud nechcete, aby myši naprosto ovládly vaši zahradu, kočka je naprostou nezbytností. I když se jí nebude chtít lovit, protože jí budete dopřávat nejrůznější laskominy, už jen její přítomnost na zahradě myši vycítí. Zahradě, kde se vyskytuje kočka, se myši většinou vyhýbají. 
  • Mezi schopné myši lovce patří také malý a střední knírači, teriéři nebo jezevčíci. V případě, že se rozhodnete pro psí variantu – psí lov myší, budete se muset smířit s rozrytou zahradou.

Pasti a pastičky

Pokud na vaší zahradě nežije myši nehorázně mnoho, můžete je zkusit nalákat do pastiček. Na přemnožené myši však pasti obvykle nepomohou

  • Je v podstatě jedno, zda se rozhodnete pro klasickou dřevěnou, kovovou nebo plastovou pastičku. Nezapomeňte na sýr, slaninu nebo opečený chleba. 
  • V hobby marketech existují i pasti ve tvaru domečků, do kterých chytíte naráz několik myší najednou.
  • Můžete zvolit také dřevěné překlápěcí pasti nebo trubkové pastičky.

Vyzkoušejte elektronické plašiče a pachové odpuzovače myší

Plašiče určené na zahradu mohou čas od času vydávat hlasité tóny a seženete je v hobby marketech i v zahrádkářských potřebách. 

Jako plašiče mohou posloužit i pachové odpuzovače – listí z ořešáku, vratič, heřmánek, máta, terpentýn nebo přípravky proti molům, které zastrkáte nebo nasypete do myších děr.

V nejhorším případě použijte v chemii

Pokud usoudíte, že situace s myšmi na vaší zahradě je neúnosná, asi vám nezbude nic jiného, než se uchýlit k jedovatým nástrahám. Na zahradu volte takové, které jsou vhodné i do vlhka. Dávejte však vždy pozor, aby se k takové chemii nedostaly děti a domácí zvířata!!!

 

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.