Take a fresh look at your lifestyle.

Jak prodat byt – s realitkou i bez ní

Chystáte se na prodej bytu? Sledujete realitní servery a připravujete inzeráty? Přemýšlíte, zda využít služeb realitní kanceláře? Nebo věříte, že zvládnete prodej bez její pomoci? Obojí má své pro a proti. Ať už si vyberete kteroukoli variantu, tímto rozhodnutím vše teprve začíná. Přinášíme několik tipů, jak úspěšně prodat byt a nenaletět žádným podvodníkům.

Jak prodat byt s realitkou

Rozhodli jste se, že využijete realitní kancelář? Pak vybírejte opravdu pečlivě. Dejte na doporučení přátel či kolegů. Určitou zárukou kvality je členství v Asociaci realitních kanceláří. Před sepsáním smlouvy si dobře rozmyslete, zda podepíšete exkluzivitu. Ta vás zavazuje k tomu, že nemovitost nebudete nabízet nikde jinde. V případě porušení smlouvy se nezřídka platí vysoké penále.

Realitka ušetří váš čas

Prodej bytu přes realitní kancelář vám v každém případě ušetří minimálně spoustu času. Makléři za vás vyřídí veškeré papírování, připraví smlouvu, vyřeší katastrální převod, zařídí prohlídky nemovitosti. Také stanoví cenu pravděpodobněji reálně než vy. Přeci jen znalost trhu je jich parketou. Pokud nejste zběhlí v právnických záležitostech, je prodej přes realitní kancelář skutečně vhodným řešením.

Jak prodat byt bez realitky – na co pozor

Nechcete-li využít realitní kancelář, připravte se na telefonické bombardování. Jakmile zadáte jako soukromá osoba inzerát na realitním serveru, začnou vás nahánět makléři, abyste svou nemovitost prodali skrze něj. Neustoupíte-li, mějte k dispozici dobrého právníka. Ten by vám měl připravit (nebo minimálně zkontrolovat) kupní smlouvu či smlouvu o smlouvě budoucí. Nechte si poradit, zvláště pokud se nevyznáte. Nedělejte převod v katastru nemovitostí, dokud nebudete mít celou prodejní částku na účtu. Jen tak nepřijdete o byt i peníze.

Jak prodat byt – tipy k rychlému prodeji

Nedělejte rekonstrukci

Pokud se zrovna chystáte prodat svůj byt, nepomýšlejte na rekonstrukci. I když je v něm staré umakartové jádro a poničené podlahy, neřešte to. Můžete byt vymalovat, bude působit čistě a přívětivě. Ostatní změny ale nechte už na budoucích majitelích. Zbytečně byste vyhodili peníze. Kupující spíše ocenění minimum zásahů do bytu, protože si snadněji udělá vše podle sebe.

Uklizený byt se prodává sám

Před prohlídkou byt důkladně ukliďte. Neznamená to jen umýt koupelnu, kuchyni nebo podlahy. Odstraňte těžké a zašlé závěsy. Sportovní vybavení schovejte do skříní a stejně tak většinu věcí, které by rušily vizuální dojem. Kupte například čerstvou květinu na stůl. Kupující se musí v bytě od začátku cítit pokud možno příjemně.

Buďte zdvořilí

Pokud budete organizovat prohlídky sami, snažte se neodmítat potenciální zájemce. Pokuste se jim vyjít vstříc v termínu návštěvy. Na prohlídku přijďte včas a buďte plně k dispozici zájemcům. Snažte se při prohlídce nevyřizovat telefony. Odpovídejte na všechny (i všetečné) dotazy kupujících. Na druhou stranu si udržujte odstup.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.