Take a fresh look at your lifestyle.

Jak postavit zahradní domek svépomocí

Přemýšlíte už nějaký čas nad zahradním domkem? Nemáte kam ukládat sekačku, zahradní nůžky a další náčiní? Nebo chcete vy či vaše děti mít nějaký soukromý zahradní úkryt? Ať je důvod uvažování nad zahradním domkem jakýkoli, pusťte se do toho. Nemusíte se obávat, že by vás stavba finančně zruinovala. Pojďte se tedy podívat, jak postavit zahradní domek. Zvládne to každý.

Potřebuji stavební povolení?

Budete-li stavět malý zahradní domek o maximálních rozloze 25 m2 a výšce 5 metrů, stačí vám stavbu pouze ohlásit. V některých případech je dokonce možné stavět i bez ohlášky. Doporučujeme ale pro váš klid se stavebním úřadem váš záměr probrat. Raději zbytečné papírování, než řešit nastalé problémy po postavení domku.

Jak postavit zahradní domek – jako skládačku

Je-li vaším řemeslem truhlařina nebo jí podobné obory, pravděpodobně si snadno pořídíte jednotlivé kusy dřeva, vybavíte se potřebným spojovacím materiálem a sestavíte si domek stejně jako jinou dřevěnou stavbu. Pro ty, kteří si na stavbu takto od nuly netroufnou, je na trhu také řešení. Zahradní domky se dnes prodávají ve formě stavebnicového systému. Takže připravené díly jen snadno sestavíte k sobě podle návodu. Takováto stavba je samozřejmě mnohem rychlejší.

Nezapomeňte ošetřit dřevo

Pokud se tedy rozhodnete pro koupi montovaného dřevěného zahradního domku, podívejte se na to, v jakém stavu vám firma díly přiveze. Ty mohou, ale nemusí, již být naimpregnované. Jestliže díly ošetřené nejsou, nezapomeňte to udělat sami. Dřevo je nutné ošetřit proti povětrnostním vlivům, škůdcům či houbám a plísním. Jen tak vám zahradní domek dlouho vydrží. Ideální je natírat jednotlivé díly stavebnice ještě před sestavením.

Základy nepotřebujete

Kvůli stavbě menšího zahradního domku nepotřebujete kopat základy. Domek by však měl stát na naprosto rovné ploše, a ne přímo na trávníku či hlíně. Vlhkost z podloží by stoupala do stavby a poničila by ji. Proto se doporučuje například prostor pod domkem vydlážit, vybetonovat nebo vysypat štěrkem.

Jak postavit zahradní domek – skládáme

Jakmile máte vyřešené místo pro stavbu, můžete se pustit do samotného skládání dílů. Postupujte přesně podle návodu, kde je vše důkladně popsáno. Postavit zahradní domek z montovaných dílů byste měli ve dvou lidech zvládnout za jeden den, samozřejmě záleží na velikosti domku.

Zahradní domky z jiného materiálu

Dosud jsme se věnovali pouze zahradním domkům ze dřeva. Je to totiž nejoblíbenější materiál, protože do zahrady takováto stavba dokonale zapadne. Ale k dispozici je i jiný materiál. Na trhu seženete zahradní domky plastové nebo kovové. Jako sklad materiálu či nářadí vám také určitě budou stačit. Navíc jsou (na rozdíl od těch dřevěných) téměř bezúdržbové a lépe přemístitelné.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.