Take a fresh look at your lifestyle.

Jak postavit kurník pro slepice

Máte rodinný domek nebo statek? Už vás nebaví kupovat pořád čím dál dražší vejce? Uvažujete nad pořízením vlastních slepic? Jděte do toho. Nejsou nijak zvláště náročné na chov, a jediné, co do počátku potřebujete, je kvalitní kurník. Tam slepice obvykle spí, snáší vejce a schovávají se před nepřízní počasí. Kurník také nemusíte nikde kupovat. Zvládnete ho postavit sami. Přečtěte si tedy rady k tomu, jak postavit kurník.

Základní informace o kurníku

Kurník zná asi každý. Nízká budova s jednotlivými kukaněmi. Víte ale, jaké podmínky slepice ke svému životu potřebují? Od toho se bude i stavba kurníku odvíjet. Slepice nesnáší příliš velké vedro, takže do kurníku by mělo jít maximálně dopolední světlo. Musí být uzavíratelný, aby ke slepicím nemohla kuna či jiný škůdce. V kurníku nesmí chybět dvířka, okno, hřady, krmítko a okolo kurníku výběh.

Jak postavit kurník – jaký materiál?

Při stavbě kurníku máte velmi široké možnosti. Můžete ho udělat zděný, ale také klidně dřevěný. V poslední době se často používají OSB desky, ty mají velmi dobré stavební i izolační vlastnosti. Střecha kurníku může být rovná nebo klasická. Na ni použijte plech, dřevo, nebo rovněž OSB desky.

Stavíme kurník

Jak velký má být kurník? Základní otázka je ta, kolik slepic budete chtít chovat. Ideální je stavět kurník o výšce dospělého člověka, přece jen budete slepicím chodit měnit vodu, stravu a sbírat vajíčka. Kurník je také potřeba alespoň jednou týdně čistit. Nebudete se tak muset zbytečně ohýbat. Obecně ale pro 5 slepic postačí kurník o velikosti 2 metrů čtverečních s třemi až čtyřmi hřady.

Okno musí být umístěno na jihovýchod, případně na jih. Oproti tomu hřady stavte u severní zdi. Pod hřady nezapomeňte na prostor pro trusný stůl. Kurník musí být důkladně zateplen například polystyrenem, slepice nesnáší zimu a mohly by přestat nést.

Podlahu kurníku můžete udělat z betonu nebo ze dřeva. Konstrukci stavby natřete nátěrem proti vodě a povětrnostním podmínkám, a to i zevnitř. Následně je kurník potřeba vybílit vápnem.

A jak je to s výběhem

Slepice potřebují ke svému životu výběh, a to ideálně ohrazený. To je dobré pro vás, protože vám neponičí celou zahradu. Pokud se chystáte pořídit si více slepic, pak jim výběh určitě rozdělte. Je to praktičtější. Nejprve spasou jednu část, pak je pustíte do druhé. V té první pak bude mít tráva čas se zregenerovat a vyrůst. Výběh by měl slepicím poskytovat také úkryt před horkým letním sluncem, ideální jsou tedy nějaké keře.

Jak se stravují slepice

Slepice je na stravu velmi nenáročný tvor. Krmit ji můžete pšenicí nebo ječmenem společně se směsí na podporu snášení. Často se používá i šrot. Slepice ocení ale i zbytky z kuchyně – staré pečivo, zeleninu jako mrkev, květák, řepu a další. Vhodné je ale doplňovat stravu vitamíny a minerály, pak bude jejich maso kvalitnější. Samozřejmý je neustálý přístup k čisté vodě.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.