Take a fresh look at your lifestyle.

Jak postavit holubník

Holubi domácí se chovají kvůli poště jako známí doručovatelé, pro potěchu oka, ale i pro maso. Ať už jste se rozhodli pro chov holubů ze kteréhokoliv důvodu, budete potřebovat dvě věci. Holuby a holubník. To druhé při troše šikovnosti dovedete vyrobit sami, jen je potřeba dodržet jistá pravidla a zvyky, aby byl chov úspěšný.

Jak velký holubník

Velikost holubníku se bude pochopitelně odvíjet od počtu holubů, které chcete chovat. Maximální počet holubů v jednom holubníku by však neměl přesahovat čtyři desítky. Pokud plánujete chov ve větším měřítku, počítejte s větším počtem holubníků. Při plánování velikosti holubníku počítejte s plochou minimálně půl metru čtverečního na jeden pár, ideálně ale o něco více.

Jak vypadá klasický holubník

Klasický designový holubník má tvar šestiúhelníku a je umístěn na vysokém sloupu, respektive kůlu. V šestiúhelníku je pak vytvořeno několik otvorů po celém obvodu, případně i v několika řadách nad sebou, pokud se jedná o holubník vyšší, pro více ptáků.  Díky tomu mají ptáci přístup do holubníku volně ze všech stran. Navíc otvory umožňují prostup světla a tím zlepšují hygienické podmínky uvnitř holubníku, neboť slunce vysušuje a částečně čistí holubník. Zároveň je díky více otvorům umožněno i přirozené větrání, které je rovněž potřebné kvůli vysoušení. Pozor ale na velký průvan, ten by holubům neprospěl. K otvorům nezapomeňte připojit také přistávací plochu, tedy alespoň deseticentimetrovou vyčnívající plošinu, která usnadní holubům přistání a vstup do holubníku.

Kvůli čištění, krmení i odchytu holubů je potřeba také holubník opatřit nějakými dvířky umožňujícími úklid a další činnosti uvnitř holubníku.

Pokud jde o středový kůl, ten by měl být stabilní a dostatečně silný aby udržel holubník v klidné poloze i za silnějšího větru.

holubník

Praktický a jednoduchý

Na výrobu jednodušší a zároveň i praktičtější variantou je holubník umístěný na stěnu, který je obdélníkového, případně čtvercového tvaru. Takovýto holubník umožňuje snazší čištění i krmení holubů a také je jednodušší na výrobu, takže tuto variantu opravdu zvládnete i sami. Stačí vytvořit z prken a překližky samostatné oddělené boxyotvorem a přistávací plošinou, přičemž počet musí logicky odpovídat počtu holubů. Boxy lze skládat na sebe i vedle sebe a případně můžete i v budoucnu přidávat další, pokud se chov rozroste.

Výbava pro holuby

Jak bylo řečeno, každý holub potřebuje svůj prostor, konkrétně alespoň čtvrt metru čtverečního.

Zároveň také každý holub by měl mít svou sedačku, což je špičatá police se zkoseným vrcholem určeným k sezení holuba. Holubí pár by pak měl mít možnost a dostatek prostoru k postavení hned dvou hnízd. Holubi totiž často chovají hned dvě generace mláďat, kdy odrostlá krmí v jednom hnízdě, zatímco v druhém sedí na vejcích. Prostory by však měly být oddělené, aby větší mláďata z jednoho hnízda neobtěžovala staršího holuba sedícího na vejcích v hnízdě druhém. Pokud tato pravidla dodržíte, jste na dobré cestě k úspěšnému chovu.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.