Take a fresh look at your lifestyle.

Jak postavit drátěný plot

Když se řekne drátěný plot, představíme si svislé kovové sloupky, které jsou zabetonované do země a pletivo z ocelového drátu, které je mezi sloupky (více či méně) napnuté.

Proč více či méně? Nejen povětrnostní vlivy, ale také různí nenechavci, kteří jsou zvědaví, co je za plotem, ho dokážou poškodit. To se může projevit různými deformacemi pletiva.

Pokud o stavbě drátěného plotu uvažujete, měli byste vědět, že stavba drátěného plotu není tak jednoduchá a finančně nenáročná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Šikovné ruce to však zvládnou svépomocí. Pojďme se podívat, jak na to.

Co si na stavbu drátěného plotu připravit

Než se stavbou drátěného plotu začnete, budete potřebovat nejedno nářadí.

Neobejdete se bez: zednické naběračky, zednické lžíce, kombinaček (kleště), štípacích kleští, nádoby na beton, míchačky, zemního vrtáku, lopaty a rýče, cepínu, vodováhy, pásma a motouzu.

Materiál

(Modelový příklad: plot s délkou 80 m)

  • plotové sloupky kovové, 32 ks
  • vzpěry k rohovým a napínacím sloupkům, 8 ks
  • podhrabové desky betonové, 245 x 25 x 4 cm, 31 ks
  • lišty k deskám
  • drátěné pletivo 25 m / 200 cm, 2 balení
  • drátěné pletivo 15 m / 200 cm, 2 balení
  • nosné dráty napínací, 6 x 50 m
  • napínáky drátů se šrouby, 12 ks
  • vázací drát ø 0,9 mm, 30 m
  • beton hotový 10 m 3

Vlastní stavba drátěného plotu – postup

Kopání otvorů (jam) pro sloupky

Drátěný plot začněte stavět od rohového sloupku. Nejdříve musíte použít pryč a lopatu a vykopat otvory na sloupky. Pokud se nebudete muset prodírat tvrdou a kamenitou zeminou, můžete jsi v práci usnadnit zemním vrtákem.

Vložení sloupku a obsypání betonem

Do připravených, cca 50 cm hlubokých, jam a vložte sloupek, obsypte suchou betonovou směsí a sloupek vyrovnejte.

Rozmístění sloupků

Sloupky rozmísťujte ve vzdálenosti (rozteč)2,5 m. Pokud budete používat podhrabové desky, pak je vzdálenost mezi dvěma sloupky určena délkou teto desky.

Použití vzpěr

Na řadu přijdou vzpěry. Podepřete jimi rohový sloupek ve směru budoucího pletiva. Vzpěry pomáhají zajistit pevnost sloupků, a to i vnitřních. Měli byste je použít zhruba u každého dvanáctého vnitřního sloupku.

Kontrola svislosti sloupků

Určitě byste nechtěli mít křivý plot. Proto ještě předtím, než dojde k zatvrdnutí betonu, použijte vodováhu a svislost sloupků přeměřte.

Umístění podhrabových desek

Jakmile bude beton okolo sloupků dostatečně zatvrdlý, můžete se dát do kopání rýh pro podhrabové desky. Podhrabové desky instalujte.

Napnutí nosného drátu

Nyní je třeba napnout na sloupky nosné dráty. Začněte s napínáním ve výšce horního kraje, postupujte ve středu a skončete na dolním konci budoucího pletiva. Nezapomeňte nosný drát upevnit ke sloupku. Proveďte to jednoduchým otočením nosného drátu.

Upevnění napínáku

K vypnutí nosného drátu je třeba na protilehlém konci upevnit stejným způsobem (jako v případě nosného drátu) napínák.

Napnutí drátu

Hřídelem napínáku protáhněte rozvinutý drát, otáčejte klíčem a napněte ho. Drát je třeba napínat u všech rohových sloupků a při každé změně směru plotu.

Speciální závěsy nebo očka

Nosné dráty na prostředních sloupcích můžete upevnit buď do speciálních závěsů nebo pomocí jednoduchých drátěných ok.

Zavěšování pletiva

Začněte se zavěšováním rozvinutého pletiva. Snažte se, aby se nikde nevyboulilo.

Pletivo spojte s nosnými dráty, na prvním sloupku upevněte smyčkami tenčího vázacího drátu, totéž udělejte i na posledním sloupku. Nakonec je třeba upevnit pletivo ke střednímu nosnému drátu pomocí drátěných oček.

A je hotovo.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.